Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Morawiecki o reparacjach wojennych. Rachunki nawet w jednej setnej nie zostały wyrównane

Morawiecki o reparacjach wojennych. Rachunki nawet w jednej setnej nie zostały wyrównane

Fot. REPORTER

Nie można łączyć kwestii reparacji za II wojnę światową z dzisiejszym życiem gospodarczym. To dwie różne sprawy - uważa wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Dla mnie to są dwa zupełnie odrębne porządki. Jeśli ktoś inaczej do tego podchodzi, to mogę powiedzieć, używając takich słów z życia potocznego, że jest mi bardzo przykro - powiedział Morawiecki, odpowiadając na pytanie, czy nie obawia się, że kwestia reparacji mogłaby zaszkodzić polskiej gospodarce.

- Nasze państwo zostało zmasakrowane, tak jak niewiele państw w historii świata, przez naszych sąsiadów, w szczególności przez Niemców. (...) Zostało zmasakrowane i żadna właściwie kompensacja tutaj nie nastąpiła. Już nie mówię tutaj o utracie 6 mln naszych obywateli, (...) bo tutaj tego życia nikt nie przywróci" - podkreślił wicepremier.

Jego zdaniem wystarczy spojrzeć na zdjęcia metodycznie zniszczonej Warszawy, czy spacyfikowanych kilku tysięcy wsi, wystarczy poznać historię II wojny światowej, żeby wiedzieć, że rachunki krzywd nawet w jednej setnej nie zostały wyrównane.

- Dla mnie dzisiejsze życie gospodarcze jest czymś zupełnie odrębnym i wierzę w to, że nasi partnerzy, również partnerzy z Niemiec, rozumieją, że są to różne porządki - powiedział Morawiecki.

Szef PiS Jarosław Kaczyński podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy mówił, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś". W podobnym tonie wypowiadał się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował w ubiegłym tygodniu, że wystąpił do Biura Analiz Sejmowych o przygotowanie informacji dotyczącej możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec; analiza ma być gotowa do połowy sierpnia.(PAP)

prawo, rząd, mf, gospodarka, dyplomacja, morawiecki, mr
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
T.J.
2017-08-14 09:14
A jak Niemcy w rozliczeniu zechcą zwrotu zagrabionych ziem zachodnich to co wtedy ???!!!!!
Przecież Niemców nie interesuje to że Rosjanie (Ukraińcy, Litwini itd..) zabrali nasze wschodnie ziemie !!
Kij ma dwa końce ! Więcej osiąga się porozumieniem niż podskakiwaniem !
jacek
2017-08-11 11:52
szukają kasy na 500 plus i podwyżki dla swoich
pis-obiecanki się realizuje
2017-08-11 11:12
a kiedy kwota wolna od podatku 8 tysięcy złotych obiecana przez pisowców , Dudę i Szydło w kampanii ?
Pokaż wszystkie komentarze (40)