Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Morawiecki: wyraźnie potrzebujemy zmian w sądownictwie. To ważne dla gospodarki

Morawiecki: wyraźnie potrzebujemy zmian w sądownictwie. To ważne dla gospodarki

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Sądownictwo w Polsce jest nieefektywne i szkodzi polskiej gospodarce - uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów. Zapewnia przy tym, że dziś jej wiarygodność na świecie jest bardzo wysoka.

- Postarajmy się, żeby sądownictwo było szybkie, bo dzisiaj jest hamulcowym polskiej gospodarki - powiedział w środę Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów w telewizji wPolsce.pl.

Jego zdaniem przez nieefektywne sądownictwo Polska może „znacząco tracić na wzroście gospodarczym”.

- Ma to ogromny wpływ na gospodarkę – dodał.

Powołał się przy tym na międzynarodowe raporty (Heritage Foundation czy Doing Business) - które - jak mówił - wskazują, że sądownictwo w Polsce jest bardzo mało efektywne.

- Bardzo wyraźnie potrzebujemy głębokich zmian w tym zakresie, zwłaszcza dla szybszego rozwoju gospodarczego – podkreślił Morawiecki. Według niego należy położyć nacisk, "aby sądownictwo działało szybciej".

 

Zobacz też: Prof. Marek Chmaj: ustawa o sądach powszechnych jest sprzeczna z konstytucją


 

Morawiecki był pytany o ostatnie informacje agencji ratingowych, m.in. Moody's czy Fitch, dotyczących Polski. Pisaliśmy o nich w money.pl.

Moody's ocenił, że reforma sądownictwa w Polsce znacząco zagraża niezależności sądownictwa, a poprzez jej potencjalny wpływ na wzrost ryzyka korupcji, może negatywnie wpłynąć na poziom inwestycji w Polsce. Agencja zwróciła też uwagę, że inwestycje w Polsce mogą ucierpieć przez dalszą eskalację sporów z KE.

Fitch napisał w swoim raporcie, że pogorszenie relacji na linii Polska-UE w średnim terminie może nieść negatywne skutki dla polskiej gospodarki, lecz w krótkim terminie pozostanie bez wpływu na wzrost gospodarczy.

- Troszkę takie straszenie, które słyszę od czasu do czasu. Nie ma tutaj żadnej izolacji, ani zagrożeń – odniósł się do raportów Morawiecki.

Zaznaczył, że w ubiegłym tygodniu był w Londynie, gdzie spotkał się m.in. z funduszami i ważnymi inwestorami w Polsce. Zapewnił, że tłumaczył im sytuację w Polsce.

- Sądzę, że w bardzo wielu miejscach nastąpiło takie uspokojenie. I w Bloombergu, i w "Financial Times", który nie przepada za naszym rządem. Ale jednak to zrozumienie nastąpiło - powiedział Morawiecki.

Wicepremier przypomniał, że w ostatnim czasie prowadził rozmowy m.in. z Rolls-Roycem, Daimlerem, Toyotą, Mercedesem, Lufthansą, GE czy Morgan Stanleyem.

- To są koncerny, które interesują się przemysłem. Właściwie nie widać tutaj zagrożenia - zaznaczył.

Podkreślił, że rentowność naszych obligacji, która, jak się wyraził, jest papierkiem lakmusowym postrzegania Polski przez świat instytucji finansowych, w ostatnich kilku miesiącach zmalała.

- To znaczy, że koszt obsługi długu z tej perspektywy jest niższy, czyli wiarygodność polskiej gospodarki, polskiej waluty jest bardzo wysoka – powiedział minister finansów.

finanse, mf, budżet, gospodarka, sądownictwo, morawiecki, mr, opis
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jeszcze
2017-08-03 11:51
bardziej niż sądownictwo
Kolos
2017-08-03 09:36

Wicepremier przypomniał, że w ostatnim czasie prowadził rozmowy m.in. z Rolls-Roycem, Daimlerem, Toyotą, Mercedesem, Lufthansą, GE czy Morgan Stanleyem.

A ja w zeszłym tygodniu byłem w salonie Mercedesa i BMW, ale to że mnie tam wpuścili nie oznacza że w przyszłym tygodniu kupię sobie kilka modeli
nowoKomuna
2017-08-03 07:51
Tak a zwroty z vat kossztowych? Uznaniowosć MFiR i zwrot po 2 miesiącach. I 2 miechy w statystykach UP! Pamiętajcie ze Kowalski za to w końcu zapłaci bo cos co dotyka firmy odbije sie w końcu w portfelach ludzi najzwyklejszych
Pokaż wszystkie komentarze (31)