Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Morgan Stanley: NBP podniesie prognozy

0
Podziel się:

Bank przewiduje zmianę kierunku polityki pieniężnej NBP w drugim kwartale 2014 roku.

Marek Belka, prezes NBP
Marek Belka, prezes NBP (Stanisław Kowalczuk/East News)
bECKObmJ

NBP w najbliższym, listopadowym raporcie o inflacji podwyższy prognozy inflacji i PKB za 2014 r. - ocenia Morgan Stanley, odpowiednio do ok. 2 proc. rdr (z 1,2 proc. rdr) oraz do ok. 3. proc. (z 2,4 proc. rdr).

Bank przewiduje zmianę kierunku polityki pieniężnej NBP w drugim kwartale 2014 r.

_ Listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej będzie ciekawsze niż październikowe. W świetle nowego raportu inflacyjnego, Rada może zdecydować o wydłużeniu wskazówek drogowskazowych (lub opóźnić decyzję w tej sprawie do grudnia), ale zapewne nie wydłuży przewidywanego terminu utrzymania oprocentowania stóp na ich obecnym poziomie o dłużej niż trzy miesiące, lub maksymalnie o sześć _ - stwierdza piątkowy komentarz banku.

bECKObmL

Prognoza Morgan Stanley'a zakłada, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie do końca I kw. 2014 r., zaś w okresie II-IV kw. 2014 r. łączna skala zwyżek sięgnie 75 pb. Najważniejsza stopa procentowa po serii obniżek sięgających łącznie 225 pb., od lipca br. wynosi 2,5 proc.

Bank sądzi, że ryzyko dla tej prognozy ma charakter oddolny i że stopy mogą zostać utrzymane dłużej, a skala podwyżek okazać się mniejsza.

_ Najważniejszą kwestią jest to, czy RPP uzna, iż zwyżkę stóp procentowych musi poprzedzać powrót trzyprocentowej (odpowiadającej potencjałowi) dynamiki wzrostu, zanim nie przystąpi do podnoszenia stóp. Gdyby tak miało być, to wówczas nasza prognoza polityki pieniężnej byłaby zbyt agresywna _ - zaznacza komentarz.

_ Debata na ten temat ma duże znaczenie, ale nie sądzimy, by decydując o poziomie oprocentowania stóp, Rada chciała czekać ze zwyżką stóp do czasu aż gospodarka odbuduje potencjał produkcyjny, a inflacja sięgnie celu _ - napisali analitycy.

bECKObmR

Według nich przy założeniu, że gospodarka przez kilka kwartałów z rzędu będzie rosła powyżej długofalowego potencjału, a stopa inflacji będzie zgodna z celem 2,5 proc. rdr, to neutralny poziom stopy referencyjnej wynosiłby ok. 5-5,5 proc. Zastrzegają zarazem, że nic nie wskazuje, by Rada miała dojść do tego poziomu w inny, aniżeli stopniowy sposób.

Czytaj więcej w Money.pl
Rada Polityki Pieniężnej obetnie stopy procentowe? Sprawdź, jakiej decyzji oczekują ekonomiści i jak może ona wpłynąć na działania banków.
Bank tnie, ale i podnosi prognozy dla Polski Bank Morgan Stanley oczekuje słabszego wyniku PKB dla Polski za 2013 rok w wysokości 1,3 procent rok do roku i silniejszego w 2014 roku na poziomie 3 procent.
Prezes NBP: Pat budżetowy w USA może być groźny Jeśli zamieszanie w Kongresie się przedłuży, USA będą musiały wykupywać obligacje państwowe albo radykalnie ograniczyć wydatki. A to może zagrozić światowej gospodarce.
Bardzo dobre prognozy dla polskiego eksportu Eksport w sierpniu wyniósł 12 miliardów 254 milionów euro, co oznacza, że w ujęciu rocznym wzrósł o 1,4 procent.
bECKObnm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)