Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Moscovici broni drobnych ciułaczy przed tym podatkiem

0
Podziel się:

Francja opowiada się za większą ochroną drobnych posiadaczy kont bankowych na Cyprze, którzy mogą zostać opodatkowani w ramach pakietu ratunkowego.

Moscovici broni drobnych ciułaczy przed tym podatkiem
(Thierry Monasse/Polaris/EAST NEWS)

Francja opowiada się za większą ochroną drobnych posiadaczy kont bankowych na Cyprze, którzy mogą zostać opodatkowani w ramach pakietu ratunkowego dla zagrożonej niewypłacalnością wyspy - powiedział francuski minister finansów Pierre Moscovici.

W rozmowie z agencją AFP minister podkreślił, że pozycji tej bronił podczas spotkania eurogrupy w Brukseli, kiedy uzgodniono pakiet ratunkowy dla Cypru. Moscovici nie podał więcej szczegółów, lecz zapewnił, że w czasie rozmów był za tym, _ aby warunki (tego pakietu) były mniej bolesne niż chcieli tego niektórzy _.

Uzgodnione w sobotę nad ranem przez rząd Cypru, ministrów finansów państw strefy euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy warunki pomocy dla Cypru na łączną sumę 10 mld euro przewidują, że depozytariusze z oszczędnościami w cypryjskich bankach poniżej 100 tys. euro zostaną obciążeni podatkiem według stawki 6,75 proc., a z oszczędnościami powyżej 100 tys. euro według stawki 9,9 proc. Ma to przynieść rządowi Cypru około 5,8 mld euro.

Opłata ma być ściągnięta nie tylko od Cypryjczyków, lecz także od cudzoziemców, mających konta w cypryjskich bankach; szacuje się, że Rosjanie mają tam zdeponowanych około 20 mld euro. Na wieść o podjętych w Brukseli decyzjach Cypryjczycy nie kryli oburzenia.

W niedzielę w obronie drobnych ciułaczy stanął szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Na łamach _ Welt am Sonntag _ uznał, że _ udział klientów banków (w pakiecie ratunkowym) jest słuszny _, ale _ należy go poprawić, wprowadzając chociażby kwotę wolną (od jednorazowego podatku) na poziomie 25 tys. euro _.

Dziś członek kierownictwa Europejskiego Banku Centralnego Joerg Asmussen dopuścił możliwość zmodyfikowania podatku od wkładów bankowych. Powiedział, że Cypr może zmienić zakres uczestnictwa właścicieli kont w programie stabilizacyjnym, ale musi zapewnić wymaganą na jego potrzeby kwotę 5,8 mld euro.

Tymczasem cypryjski parlament już dwukrotnie, w niedzielę i poniedziałek, przekładał debatę w sprawie kontrowersyjnej ustawy o specjalnym podatku. Ostatecznie głosowanie zaplanowano na wtorek.

Czytaj więcej w Money.pl
Kontrowersyjny podatek ma przynieść prawie 6 miliardów euro Parlament zbiera się dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu, a mieszkańcy są poirytowani. To uderzy w polskie firmy?
To uderzy w polskie firmy. Już nie uciekną Depozyty powyżej 100 tysięcy euro mają zostać obarczone jednorazową 10 procentową daniną, powyżej 500 tysięcy euro - 15 procentową.
Putin broni rosyjskich oszczędności na Cyprze? Prezydent Rosji skrytykował planowane przez Cypr opodatkowanie wkładów bankowych, nazywając je _ nieuczciwym, nieprofesjonalnym i niebezpiecznym _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)