Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki ukraina-rosja
27.01.2014 10:18

Moskwa oskarża Janukowycza o kapitulację

Kreml atakuje demonstrantów, a wpływowy dziennik Kommiersant komentuje propozycje, jakie prezydent Ukrainy złożył liderom opozycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Protestujący Ukraińcy łamią prawa człowieka. Do takich wniosków doszło rosyjskie MSZ. Wiktor Janukowycz rozpoczął rozmowy o kapitulacji - tak z kolei wpływowy rosyjski dziennik _ Kommiersant _ komentuje propozycje, jakie prezydent Ukrainy złożył liderom opozycji.

Protestujący Ukraińcy łamią prawa człowieka. Do takich wniosków doszło rosyjskie MSZ.
_ Nie można walczyć o prawa człowieka, łamiąc je _ - stwierdził na konferencji prasowej w Moskwie specjalny pełnomocnik rosyjskiej dyplomacji Konstantin Dołgow.

Rosyjski dyplomata przypomniał, że Moskwa jest zaniepokojona wzrostem nastrojów nacjonalistycznych na Ukrainie. Konstantin Dołgow nazwał działania opozycji _ antykonstytucyjnymi _, a samych opozycjonistów _ ekstremistami _.

_ - Walka za pomocą koktajli Mołotowa, bicie rodaków i demolowanie ulic własnych miast, to niedopuszczalne metody obrony praw człowieka _ - stwierdził pełnomocnik rosyjskiego MSZ.
Dołgow podkreślił, że kraje Unii Europejskiej powinny wnikliwiej zająć się analizowaniem niebezpieczeństw jakie niesie ukraiński nacjonalizm. Natomiast zachodni politycy muszą zaprzestać wtrącania się w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa.

Janukowycza atakuje też rosyjska prasa. W ocenie wpływowego _ Kommiersanta _, _ pozostaje tylko określić, jaka to będzie kapitulacja - bezwarunkowa czy honorowa, natychmiastowa czy rozciągnięta w czasie _. _ Są to wszelako tylko szczegóły. Najważniejsze jest jasne: prędzej czy później władze na Ukrainie zmienią się radykalnie _ - konstatuje _ Kommiersant _.

Dziennik podkreśla, że to, jak wobec tych nowych władz zachowa się Rosja, _ zależeć będzie od składu przyszłego rządu i od tego, kto będzie w nim dyktować ton _. Zdaniem _ Kommiersanta _ możliwe są dwa warianty - mniej konfrontacyjny i konfrontacyjny.

Gazeta wyjaśnia, że pierwszy wariant to _ zajęcie kluczowych stanowisk w nowym gabinecie przez ludzi dobrze znanych z poprzedniego życia - z czasów, gdy Ukrainą rządził tandem Wiktor Juszczenko - Julia Tymoszenko _. _ Polityków tych trudno nazwać przyjaciółmi Rosji, jednak są oni przewidywalni, systemowi i pragmatyczni _ - wskazuje _ Kommiersant _.

Dziennik precyzuje, że chodzi o Arsenija Jaceniuka, byłego ministra obrony Anatolija Hrycenkę i byłego szefa MSZ, _ czekoladowego króla _ Petra Poroszenkę. _ Również sama Tymoszenko lada dzień wyjdzie na wolność i nieuchronnie odgrywać będzie jedną z wiodących ról _ - zaznacza _ Kommiersant _.

Według moskiewskiej gazety _ do tej grupy stosunkowo umiarkowanych polityków, z którymi współpraca będzie możliwa, choć trudna, należy zaliczyć też Witalija Kliczkę, który w epoce Juszczenki nie być u władzy, ale generalnie nie odbiega od zbiorowego portretu wspomnianych liderów _.

Drugi wariant - w opinii _ Kommiersanta _ - oznaczać będzie konfrontację i ślepy zaułek, zarówno dla stosunków rosyjsko-ukraińskich, jak i dla samej Ukrainy. Dziennik tłumaczy, że w tym wariancie _ część kluczowych stanowisk w nowym rządzie otrzymają ultranacjonaliści z partii Swoboda oraz nieznani na razie szerszej publiczności przywódcy Sektora Prawego i innych radykalnych ruchów zwycięskiego Majdanu _.

_ Kommiersant _ wymienia w tym kontekście lidera Swobody Ołeha Tiahnyboka, typowanego przez niektórych na ministra spraw zagranicznych i jednego z ideologów tej formacji Irynę Farion jakoby przymierzaną do stanowiska szefowej resortu edukacji. Gazeta informuje, że Tiahnybok _ znany jest z rusofobicznych i antysemickich wypowiedzi _. O Farion pisze, że _ jej stosunek do Rosji i Rosjan dochodzi do patologicznej nienawiści _.

_ Jeśli ci ludzie będą określać ideologię przyszłego rządu, ostatecznie legalizując Stepana Banderę oraz czerwono-czarny sztandar UPA i jej hasło bojowe Chwała bohaterom!, to stosunki z Moskwą ulegną zamrożeniu _ - prognozuje _ Kommiersant _.

_ Ten sam los prawdopodobnie spotka też podstawową część kredytu - 12 z 15 miliardów dolarów - przyznanego Kijowowi przez Rosję dla ratowania gospodarki przed bankructwem. Nie należy też zapominać, że niższą cenę na gaz obiecano twardo tylko na pierwszy kwartał. Później może się ona zmienić _ - dodaje.

Rosyjski dziennik uważa jednak, że wariant drugi jest mniej prawdopodobny. _ Odpowiedzialni liderzy opozycji i stojący za nimi oligarchowie doskonale rozumieją, jakie skutki może mieć +banderyzacja+ ukraińskiej polityki. Dla wszystkich będzie korzystne, jeśli po zmianie władz ultranacjonaliści zajmą należne im miejsce - w marginalnej niszy. Odegrali już swoją rolę w walce z +klanem donieckim+. Więcej nie są potrzebni _ - konstatuje _ Kommiersant _.

Natomiast dziennik _ Wiedomosti _ przytacza opinię politologa Aleksieja Czesnakowa, którego zdaniem na Ukrainie możliwe są cztery scenariusze: _ siłowy, kompromis na warunkach Janukowycza, kompromis na warunkach opozycji i kontynuacja chaosu _. Według prokremlowskiego politologa _ każdy z tych scenariuszy będzie krótkotrwały i nie zagwarantuje stabilności _.

Czesnakow ostrzegł też, że _ bez względu na scenariusz utrzyma się wysokie ryzyko eskalacji konfliktu politycznego, krachu gospodarczego i dezintegracji kraju _. W ocenie politologa na Ukrainie _ ewidentnie istnieje zapotrzebowanie na trzecią siłę, a zewnętrznymi gwarantami porozumienia mogłyby być Rosja i Niemcy _. _ Na razie jest to jednak wyłącznie teoretyczna propozycja _ - podkreślił.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: stosunki ukraina-rosja, moskwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz