Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Moskwa ujawnia, ile Pekin zapłaci jej za gaz

0
Podziel się:

Rosja będzie eksportować do Chin 38 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Moskwa ujawnia, ile Pekin zapłaci jej za gaz
(Evgeny Gerashchenko/CC BY-SA 2.5/wikimedia)

Rosja dostanie awansem 25 miliardów dolarów za dostawy gazu do Chin. Jak poinformował wiceszef Gazpromu Aleksandr Miedwiediew, pieniądze trafią na konto koncernu jeszcze przed rozpoczęciem przesyłu surowca.

W maju Moskwa podpisała z Pekinem 30-letni kontrakt. Rosja będzie eksportować do Chin 38 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Choć nie ujawniono dokładnej ceny, to dziś wiceprezes Gazpromu poinformował, że przekracza ona 350 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Rosyjsko-chiński kontrakt ma dla Moskwy wymiar propagandowy. Został podpisany w momencie, gdy trwa ostry konflikt gazowy Rosji z Ukrainą, a Unia Europejska stawia nowe warunki rosyjskiemu monopoliście, grożąc zmniejszeniem importu.

Według rosyjskich polityków, gazowa umowa Moskwy z Pekinem, to wielki sukces. Jednak eksperci twierdzą, że Rosja zarobi na tym kontrakcie mniej niż się spodziewała.

Gaz z Rosji do Chin popłynie za cztery-sześć lat. Tyle zajmie Rosjanom budowa nowej magistrali gazowej Siła Syberii, która ma transportować gaz ze złóż w Kałmucji i koło Irkucka wzdłuż granicy Rosji do portu Władywostok nad Pacyfikiem.

Gazociąg ten o długości 4 tys. km ma transportować 61 mld m sześc. gazu rocznie, z czego 38 mld m sześc. popłynie odnogą do Chin. Reszta ma być wykorzystana w nowych rosyjskich zakładach na Syberii, a część zostanie skroplona na eksport w terminalu, który Gazprom chce zbudować we Władywostoku.

W tym roku Gazprom przełożył termin rozpoczęcia budowy Siły Syberii. Dopiero dzięki kontraktowi z Chińczykami koncern będzie miał pieniądze na tę gigantyczną inwestycję.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)