Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
putin
01.11.2009 19:56

Może zabraknąć gazu

Premier Rosji Władimir Putin ostrzega, że znów mogą wystąpić problemy z tranzytem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Premier Rosji Władimir Putin ostrzega, że znów mogą wystąpić problemy z tranzytem.

Szef rosyjskiego rządu wystąpił z tym ostrzeżeniem w rozmowie telefonicznej z premierem Szwecji Frederikiem Reinfeldtem. Kraj ten w tym półroczu sprawuje przewodnictwo w UE.

_ W toku rozmowy Władimir Putin zwrócił uwagę kierownictwa Unii Europejskiej na napływające z Kijowa, w tym kanałami oficjalnymi, sygnały o możliwych problemach z zapłatą za rosyjski gaz _ - poinformowała służba prasowa premiera Rosji.

Według niej Putin miał podkreślić, iż _ mogą wystąpić problemy z tranzytem rosyjskiego gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy, przeznaczonego dla europejskich odbiorców _.

Służba prasowa szefa rosyjskiego rządu podała też, iż Reinfeldt obiecał, że poinformuje Komisję Europejską o treści rozmowy z Putinem.

W piątek, na spotkaniu z władzami partii Jedna Rosja rosyjski premier oznajmił, że Kijów może znów mieć problemy z zapłatą za rosyjski gaz, gdyż - jak powiedział, powołując się na premier Ukrainy Julię Tymoszenko - prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko blokuje płatności. Putin rozmawiał w piątek z Tymoszenko przez telefon.

Premier Rosji zaznaczył, że _ specyfika obecnej sytuacji polega na tym, że pieniądze na Ukrainie są _. Putin wyjaśnił, że Kijów dysponuje rezerwami walutowymi w wysokości 27-28 mld dolarów. W jego ocenie, to Juszczenko utrudnia normalną współpracę ukraińskiego banku centralnego z rządem.

Rosyjski premier zauważył też, że Unia Europejska nie przekazała Ukrainie obiecanego kredytu gazowego. Podkreślił także konieczność bezwzględnego wywiązania się przez Kijów ze wszystkich zobowiązań kontraktowych w sferze gazowej.

Rosyjsko-ukraińskie spory gazowe na początku tego roku doprowadziły do wstrzymania przez Rosję na dwa tygodnie dostaw gazu do krajów Unii Europejskiej.

Dziennik _ Kommiersant _ ocenił w sobotę piątkowe wystąpienie Putina jako wciąganie Rosji do kampanii wyborczej na Ukrainie, przy czym - po stronie Tymoszenko.

Tagi: putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz