Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MŚ: Nie ma planów zakazu spalania węgla w gospodarstwach domowych

0
Podziel się:

Informacje o takich planach pojawiły się kilka tygodni temu po posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska.

MŚ: Nie ma planów zakazu spalania węgla w gospodarstwach domowych
(CribbVisuals/iStockphoto)
bECyObqt

Ministerstwo Środowiska nie planuje wprowadzenia zakazu opalania pieców węglem, analizuje natomiast m.in. możliwość wprowadzenia standardów dla kotłów małej mocy czy wymogów w zakresie wielkości emisji zanieczyszczeń - wynika z informacji resortu.

_ Nie było nigdy zamiarem Ministerstwa Środowiska, ani nie było takich planów w rządzie, żebyśmy zakazali spalania węgla w sektorze bytowo-komunalnym _ - poinformował w czwartek w Wiśle (Śląskie) wicedyrektor departamentu ochrony powietrza w resorcie środowiska Roman Głaz.

Odniósł się w ten sposób do podnoszonych m.in. przez środowiska górnicze i związki zawodowe obaw związanych z domniemanym zakazem korzystania z węgla do opalania pieców po 2020 roku. Informacje o takich planach pojawiły się kilka tygodni temu po posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska. Wywołało to protesty środowisk górniczych.

bECyObqv

Dyr. Głaz zdementował w czwartek te doniesienia. _ Nieprawdą jest, że w 2020 r. przewidziane jest wyprowadzenie węgla z sektora bytowo-komunalnego. Nie zakazujemy spalania węgla; chcemy tylko, żeby było to robione w cywilizowany sposób _ - zapewnił wicedyrektor, przyznając, że resort środowiska analizuje różne rozwiązania, służące poprawie jakości powietrza w Polsce.

_ Resort środowiska analizuje możliwość wprowadzenia standardów emisji dla kotłów o mocy poniżej 1 megawata oraz możliwość wprowadzenia wymagań technicznych w zakresie wielkości emisji zanieczyszczeń dla nowych źródeł spalania małej mocy w gospodarstwach domowych _ - powiedział Głaz.

Analizy dotyczą również możliwości _ wprowadzenia minimalnych wymagań jakościowych dla paliw stałych _. Jednak żaden z analizowanych punktów nie wyklucza stosowania węgla; chodzi jedynie o ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez odpowiednie parametry kotłów i stosowanego paliwa.

Wicedyrektor wskazał, że w Polsce właśnie sektor bytowo-komunalny w przeważającej większości odpowiada za zanieczyszczenie powietrza. Stąd m.in. programy likwidacji tzw. niskiej emisji, czyli emisji z lokalnych, nieekologicznych źródeł.

bECyObqB

Głaz przypomniał, że zgodnie z polskim prawem samorządy mają prawo - jak dzieje się to w Małopolsce - określić rodzaje lub jakość paliw dopuszczalnych do stosowania na danym terenie, aby poprawić jakość powietrza.

Czytaj więcej w Money.pl
Kopex zapowiada inwestycję za 1,7 mld złotych - _ Im dłużej przyglądamy się temu projektowi tym bardziej jesteśmy przekonani, że budowa kopalni jest możliwa _ - powiedział Krzysztof Jędrzejewski przewodniczący Rady Nadzorczej.
Jerzy Buzek jest za redukcją. Co z węglem? Według szacunków światowego stowarzyszenia węgla, paliwo to używane jest do wytworzenia 41 procent energii elektrycznej na świecie.
bECyObqW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)