Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSP nie wyklucza zmiany zarządu PZU

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nie wyklucza, że po planowanym powołaniu dwóch osób do rady nadzorczej PZU, nastąpi zmiany zarządu ubezpieczyciela, wynika z czwartkowych wypowiedzi wiceministra skarbu Pawła Szałamachy./ ISB /

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nie wyklucza, że po planowanym powołaniu dwóch osób do rady nadzorczej PZU, nastąpi zmiany zarządu ubezpieczyciela, wynika z czwartkowych wypowiedzi wiceministra skarbu Pawła Szałamachy.

„Zmiany w PZU powoli następują. Zostały odwołane dwie osoby z rady nadzorczej, w ich miejsce będą powołane nowe” – powiedział Szałamacha dziennikarzom po posiedzeniu sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

„Być może następnym krokiem będzie zmiana zarządu” – dodał wiceminister.

W ub. tygodniu nowy minister skarbu Wojciech Jasiński skrytykował prezesa PZU Cezarego Stypułkowskiego mówiąc, że „nie może być tak, że prezesi zostają namaszczeni przez Skarb Państwa, a potem szybko zaczynają mówić o prywatyzacji i wyrwaniu się spod skrzydeł tego państwa”.

Kilka dni temu „Nasz Dziennik” podał, powołując się na nieoficjalne informacje, że minister skarbu chce odwołać Stypułkowskiego.

Sejmowa komisja obradowała w czwartek na temat projektu uchwały w sprawie wystąpienia Sejmu do ministra skarbu i ministra sprawiedliwości z apelem o wykonanie rekomendacji komisji śledczej, powołanej przez Sejm poprzedniej kadencji do zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU, i wystąpienie do polskiego sądu powszechnego w trybie art. 189 Kodeksu Postępowania Cywilnego o stwierdzenie bezwzględnej nieważności umowy sprzedaży przez Skarb Państwa 30% akcji PZU na rzecz konsorcjum Eureko BV i BIG Banku Gdańskiego, zawartej w 1999 roku.

W czasie obrad komisji Szałamacha powiedział, że „w obecnym stanie faktów” podejmowanie uchwały, autorstwa Ligi Polskich Rodzin (LPR), byłoby przedwczesne.

Także obecny na posiedzeniu komisji szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Przemysław Gosiewski stwierdził, że Sejm nie powinien określać terminu złożenia pozwu do sądu.

„Docelowo powinno to zależeć od rządu, kiedy pozew będzie złożony” – powiedział Gosiewski.

Skarb Państwa od dłuższego czasu toczy spór z holenderskim koncernem Eureko, które ma obecnie 33% minus jedną akcję ubezpieczyciela i domaga się realizacji aneksu do umowy prywatyzacyjnej z 2001 roku, dającego Holendrom prawo zakupu dodatkowych 21% akcji PZU po wprowadzeniu ubezpieczyciela na giełdę.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)