Notowania

zamieszki w egipcie
10.02.2011 21:51

Mubarak odejdzie. Ale nie od razu

Egipcjanie, chcę wam zagwarantować pokojowe reformy. Satrapa zapowiedział przekazanie władzy wiceprezydentowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Aktualizacja: 23:11

*Hosni Mubarak przemówił do Egipcjan. Prezydent zapowiedział powołanie specjalnej komisji, która miałaby przygotować zmiany w konstytucji kraju. _ Chcę przekazać władzę osobie, wybranej w wolnych wyborach. Pozostanę na stanowisku do wyborów prezydenckich we wrześniu - _zapowiedział. Swoje uprawnienia przekazał wiceprezydentowi Omarowi Suleimanowi. *

W górnolotnym i pełnym frazesów przemówieniu zapewnił, że zależy mu na pokojowych zmianach. _ - Zniesiemy stan wyjątkowy, który trwa od 30 lat - _obiecał. _ Będziemy prowadzić dialog ze wszystkimi siłami w kraju, na pewno nie będę kandydował we wrześniowych wyborach, dobrze byłoby, gdyby uprawnienia prezydenta przejął mój zastępca _- ciągnął.

Zapowiadając przekazanie uprawnień Omarowi Suleimanowi, jednocześnie jednak powiedział, że bacznie będzie obserwował zachodzące zmiany.

_ - Nie wystartuję w najbliższych wyborach. Po nich odejdę, nie będzie odwrotu. Pomyłki są możliwe zawsze, ale ważne jest, by szukać rozwiązań i naprawiać błędy. Ważne jest, by odpowiedzialnych za te pomyłki postawić przed wymiarem sprawiedliwości - _ mówił Mubarak.

W mocnych słowach stwierdził, że nie będzie _ uginał się _ pod naciskami zewnętrznymi i żadne państwo nie będzie mu dyktować postępowania.

Prezydent ponownie zapewnił, że nie zamierza opuszczać kraju.

Tłum w centrum Kairu przywitał tę decyzję okrzykami niezadowolenia i skandowaniem haseł w których domaga się odejścia Mubaraka. Według agencji AFP, wieczorem na placu zebrało się ok. 200 tys. osób.

ZOBACZ WYSTĄPIENIE MUBARAKA (Al Jazeera, ang):

Co teraz zrobi armia?

Bractwo Muzułmańskie ostrzega przed zamachem stanu, ale wstrzymuje się z dalszymi komentarzami do wyjaśnienia sytuacji.

Przez cały dzień trwało nadzwyczajne posiedzenie najwyższej rady wojskowej Egiptu. Mubarak ani wiceprezydent Suleiman nie brali w nim udziału. Nie pojawili się w kadrach filmowych pokazanych w relacji z tego spotkania, któremu przewodniczył minister obrony.

Armia zapowiedziała, że spełni oczekiwania protestujących, którzy od przeszło dwóch tygodni domagają się ustąpienia prezydenta Mubaraka. _ Wszystko, czego żądacie zostanie spełnione _ - powiedział dowódca wojska Hassan al-Roweny tłumowi zebranemu na placu Tahrir w Kairze.

Rzecznik wojska odczytał wcześniej w egipskiej telewizji państwowej, która specjalnie przerwała program, _ komunikat nr 1 _, głoszący, że armia dyskutuje nad środkami niezbędnymi dla ocalenia narodu. Według agencji AP, nazwanie odczytanego oświadczenia _ komunikatem nr 1 _ może sugerować zamach stanu.

Sekretarz generalny rządzącej Partii Narodowo-Demokratycznej (NDP) Hossam Badrawi wyraził nadzieję, że Mubarak przekaże władzę Suleimanowi. Dodał, że byłby zdziwiony, gdyby Mubarak nadal był prezydentem w piątek.

Obama_ : tak tworzy się historia. * _Bruksela proponuje pomoc*

_ - Jesteśmy świadkami tworzenia się historii w Egipcie _ - skomentował wydarzenia w Egipcie, jeszcze przed przemówieniem Mubarak, prezydent USA Barack Obama, nazywając wydarzenia w tym kraju momentem transformacji.

Rzecznik Białego Domu Robert Gibbs ocenił, że sytuacja w Egipcie jest płynna. Zapewnił, że Waszyngton obserwuje ją na bieżąco.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zapewniła, że Unia Europejska jest gotowa pomóc w tworzeniu egipskiej demokracji.Jak poinformowała Ashton w komunikacie, rozmawiała w ciągu dnia z egipskim ministrem spraw zagranicznych Ahmedem Alim Abulem Gheitem na temat roli Unii w wydarzeniach, które wstrząsają Egiptem.

_ - Powtórzyłam, że cokolwiek wydarzy się w nadchodzących godzinach i dniach, Unia Europejska jest gotowa (pomóc) w tworzeniu głębokiej demokracji, która będzie podstawą stabilizacji dla narodu egipskiego _ - poinformowała Ashton.

UE jest gotowa wdrożyć szereg środków w celu wsparcia przemian w tym kraju - dodała.

Nie doszło do zmian w ruchu na Kanale Sueskim - zapewnił przedstawiciel władz, według którego wojsko eskortuje statki, przekraczające kanał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t33718.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/traca;przez;zamieszki;20;mln;funtow,251,0,768763.html) Tracą przez zamieszki. 20 mln funtów Biuro podróży Thomas Cook spodziewa się, że o tyle spadną zyski przez niepokoje w Afryce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t131436.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;rozmawial;z;krolem;o;mubaraku,215,0,768983.html) Obama rozmawiał z królem o Mubaraku Prezydent USA chce trwałych i poważnych zmian politycznych nad Nilem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t77359.jpg ) ] (http://wakacje.money.pl/wiadomosci/artykul/tunezja;wraca;na;turystyczna;mape,178,0,768690.html) Tunezja wraca na turystyczną mapę MSZ uznało, że można tam jeździć. _ W ośrodkach turystycznych jest już stosunkowo bezpiecznie _. Egipt wciąż zakazany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t86180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gdy;egipt;i;tunezja;traca;turystow;inni;zyskuja;nie;musi;byc;drozej,129,0,766081.html) Gdy Egipt i Tunezja tracą turystów inni zyskują. Nie musi być drożej Turcja, Hiszpania i Grecja skorzystają na bliskowschodniej rewolcie. Zobacz ile kosztują wakacje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t130945.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/przez;protesty;egipt;stracil;juz;miliard;dolarow,60,0,766012.html) Przez protesty Egipt stracił już miliard dolarów Credite Agricole prognozuje, że wzrostu gospodarczy Egiptu spadnie do 3,7 proc. w 2011 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t130575.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/9;mld;dolarow;rocznie;za;spokoj;na;bliskim;wschodzie;oplacilo;sie,31,0,763935.html) 9 mld dolarów rocznie za spokój na Bliskim Wschodzie. Opłaciło się Amerykanie najhojniej wspierają dyktatury w regionie. Ale i tak są bezradni wobec _ zimy ludów _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ropa;drozeje;ale;nie;przez;egipt,41,0,763945.html) Ropa drożeje. Ale nie przez Egipt? Inwestorzy wycofują się z akcji spółek z Bliskiego Wschodu i wolą kupować ropę naftową.
Tagi: zamieszki w egipcie, egipt, wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz