Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wielka płyta wraca. Mieszkania powstaną szybciej, lepszej jakości i... bez milenialsów

Wielka płyta wraca. Mieszkania powstaną szybciej, lepszej jakości i... bez milenialsów

 

 

Murapol szykuje się do zbudowania własnej wytwórni domów. - Na zmianie będą w niej pracowały cztery osoby - deklaruje w rozmowie z money.pl Michał Sapota. Prezes dewelopera przyznaje, że wielka płyta może być remedium na problemy z pracownikami. Mieszkania powstawać mają szybciej i z mniejszą liczbą usterek. Taniej jednak nie będzie.

Michał Sapota mówi wprost: na początek chce jedną, a w dalszej perspektywie także drugą fabrykę domów. Inwestycja powstać ma w samym centrum Polski - w Strykowie przy węźle autostradowym, gdzie spotykają się A1 oraz A2. To stamtąd gotowe elementy mieszkań mają jechać w kraj.

- To jest element przyszłości. Dzisiejsze technologie są nieporównywalne do tych poprzednich. Klient nie dość, że nie zauważy wielkiej płyty w dotychczasowym rozumieniu, to będzie dla niego atrakcyjniejsza - mówi money.pl.

Jak tłumaczy, główna zmiana to wyższa jakość. Maszyny wytwarzać mają bowiem mieszkania w dużo bardziej precyzyjny sposób niż przy zwykłych pracach budowlanych. Według Sapoty ściany w takich blokach będą prostsze, a tynki lepszej jakości.

Pytany, czy można powiedzieć, że wielka płyta to innowacja w budownictwa, stwierdza, że tak.

- My chcemy produkować ściany, które będą miały wmontowane okna, drzwi, wszystkie instalacje, jak klocki lego. To jest innowacja pod względem produkcji - tłumaczy.

Milenialsi nie chcą pracować na budowie. Remedium? Wielka płyta

Prezes Murapolu przypomina, że w Polsce obecnie brakuje ludzi do pracy. Według Sapoty dla jego branży to zła wiadomość. Zmienia się bowiem rynek pracy, a coraz więcej osób zaczyna pracować w usługach, a nie w budownictwie.

- Będziemy mieli coraz mniej pracowników fizycznych. Milenialsi nie chcą iść na budowę - mówi. - Dla zdrowia chociaż, ale nie chcą - dodaje w żartach.

Dlatego, według niego, budowlanka musi iść tropem innych branż, w których następuje coraz większa automatyzacja. Podkreśla, że wcale nie oznacza to tańszych mieszkań. Plusy mają być inne.

- Produkcja prefabrykatów jest dużo droższa. Według naszych obliczeń i doświadczeń skróci jednak budowę o połowę. Docelowo ludzie będą mogli się wprowadzać po 9-10 miesiącach. To gigantyczna zmiana - podkreśla Sapota.

Jak dodał, koszt postawienia fabryki domów to dla jego firmy ok. 50 mln zł. Kiedy powstaną pierwsze tego typu mieszkania? Na to trzeba poczekać około trzech lat. Samo skonstruowanie linii produkcyjnej do prefabrykatów Murapolowi zajmie rok.

Mieszkanie+ ze zbyt optymistycznymi założeniami?

- Jeżeli prezes Kaczyński upomina ministrów, to pewnie coś jest na rzeczy - mówi Michał Sapota o opóźnieniach w programie Mieszkanie+.

Według niego plany mówiące o oddawaniu w szybkim tempie mieszkań budowanych przez rząd, są zbyt optymistyczne. Jego zdaniem na realizację planu trzeba będzie poczekać dłużej niż deklaruje ministerstwo budownictwa.

Sapota stwierdza też, że zamierza wejść na rynek wynajmu, choć nie jest to związane z liberalizacją przepisów dotyczących eksmisji. Dodaje jednak, że na pewno pomoże to wielu osobom.

- Zmiany, pozwalające na egzekwowanie praw wynajmujących, w większym stopniu są korzystne - mówił.

Rozmowa odbyła się podczas odbywającego się w Rzeszowie Kongresu 590.

płyta, wielka płyta, murapol, prefabrykat, michał sapota, fabryka domów
Czytaj także
Polecane galerie
aqq
2017-11-21 08:57
Cała PRL wróciła za pisobolszewi
adda
2017-11-20 23:47
Pan Sapota niczego nowego nie wymyślił. Tak skonstruowane płyty były montowane we wszystkich osiedlach DDR już w połowie lat 70-tych. Niektóre miały nawet ściany wyłożone kafelkami.
UTOPIA
2017-11-20 23:35
"Nie chciało sie nosić teczki to się nosi woreczki " - czytając te wasze wypociny doszedłem do wnisku że to prawda Kaczynski swoim planem socjalistycznokonserwatywnym wprowadza KOMUNĘ , to bedzie nowa komuna prawicowa lub lewicowa jak kto woli bo totalitarna autorytalna radykalna koscielnie - UTOPIA UTOPIA UTOPIA pozory panstwa opiekunczego
Pokaż wszystkie komentarze (85)