Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Musimy oddać Unii 16,3 mln euro

0
Podziel się:

To źle wydane fundusze na rozwój obszarów wiejskich i składowanie interwencyjne.

Musimy oddać Unii 16,3 mln euro
(JWGreen/wikipedia.org)

To źle wydane fundusze na rozwój obszarów wiejskich i składowanie interwencyjne. W sumie od 20 państw UE Komisja domaga się 578,5 mln euro, z czego ponad połowę - od Grecji.

KE co roku ogłasza listę krajów, które za nieprzestrzeganie unijnych przepisów lub niedostateczne kontrolowanie płynących z Brukseli funduszy na rolnictwo muszą zwrócić ich część.

Polska ma oddać 15,282 mln euro z budżetu za rok 2006 _ ze względu na niedociągnięcia w kontrolach przekrojowych, kontrolach na miejscu oraz ze względu na nieodpowiednie zastosowanie sankcji w odniesieniu do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania i środków rolno-środowiskowych _ - tłumaczy KE w komunikacie prasowym.

Ponadto, Polska musi oddać 1,021 mln euro za nieprawidłowe księgowania przepływów cukru i zbóż w latach 2006-07 przy składowaniu interwencyjnym.

Informując o karze, KE przypomniała, że to państwa członkowskie są odpowiedzialne za wypłacanie kwot pomocy i kontrolę wydatków w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR). Komisja natomiast ma obowiązek zapewnić prawidłowe wykorzystanie środków przez państwa członkowskie.

_ Robimy co w naszej mocy, aby utrzymać jak największą kontrolę nad wydatkami na rolnictwo i zagwarantować, że pieniądze podatników nie są wydawane niezgodnie z przeznaczeniem _ - oświadczył w komunikacie komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos.

KE domaga się zwrotu źle wydanych funduszy także od 19 innych krajów UE, w tym niemal 350 mln euro od Grecji za szereg uchybień w kontrolach i tolerowanie nieprawidłowości w rejestrach, co stwarza pole do licznych nadużyć. Rumunia, Bułgaria, Holandia i Portugalia będą musiały oddać od 20 do nawet ponad 40 milionów euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/t74925.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/latwiej;o;dotacje;unijne;na;wsi,170,0,614058.html) Łatwiej o dotacje unijne na wsi 100, 200 lub 300 tys. zł – na takie bezzwrotne wsparcie mogą liczyć mikroprzedsiębiorstwa działające na wsiach i w małych miasteczkach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t95573.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/miliard;zlotych;na;dofinansowanie;przetworstwa;rolnego,168,0,654504.html) Miliard złotych na dofinansowanie przetwórstwa rolnego Na unijną pomoc mogą liczyć mikro i małe firmy. Dofinansowanie można otrzymać np. na zakup maszyn, inwestycje budowlane, czy zakup pojazdów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)