Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Muzułmanie i Żydzi walczą o ubój rytualny

0
Podziel się:

Mają zamiar złożyć do Trybunału Konstytucyjnego wnioski w tej sprawie.

Muzułmanie i Żydzi walczą o ubój rytualny
(Reporter)

Związki wyznaniowe - muzułmański i żydowski - do końca przyszłego tygodnia złożą do Trybunału Konstytucyjnego wnioski w sprawie uboju rytualnego - poinformowali mufti RP Tomasz Miśkiewicz oraz Piotr Kadlcik ze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

_ - Podczas dzisiejszego, kolejnego już spotkania rządowej grupy roboczej, która wspólnie pracuje nad rozwiązaniem kwestii uboju religijnego, poinformowaliśmy ministra, że prace nad wnioskami do TK obu związków wyznaniowych są na ukończeniu. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi deklaracjami wnioski te planujemy złożyć do Trybunału do końca tego miesiąca _ - powiedział Kadlcik po konsultacjach z ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Bonim.

Spotkanie w tej sprawie odbyło się wczoraj wieczorem. Uczestniczyli w nim Boni, Kadlcik, Miśkiewicz oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Miśkiewicz powiedział, że będą dwa odrębne wnioski. Dodał, że są one już gotowe, ale obecnie trwają jeszcze konsultacje prawne. _ - Podczas dzisiejszego spotkania podtrzymaliśmy swoje decyzje o składaniu wniosków _ - zaznaczył.

Oba związki - muzułmański i żydowski - przygotowują wnioski oddzielnie, ponieważ zgodnie z konstytucją Kościoły i inne związki wyznaniowe mogą wystąpić z wnioskiem do TK tylko w tym zakresie, w jakim zaskarżony przepis dotyczy ich spraw.

Wczorajsze rozmowy z ministrem administracji i cyfryzacji były kolejnymi z cyklu spotkań w sprawie uboju rytualnego. Podczas jednego z poprzednich Boni przyznał, że z opinii Rządowego Centrum Legislacji wynika, iż obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt nie daje możliwości uboju rytualnego, a jedynym sposobem na usunięcie kolizji między uprawnieniami wspólnot religijnych i zapisami tej ustawy jest skierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Pytanie prawne o ubój rytualny zadał już Trybunałowi Sąd Rejonowy w Białymstoku. Od odpowiedzi na nie sąd uzależnia sposób rozstrzygnięcia zażalenia w sprawie uboju, jaki miał miejsce w Tykocinie 12 marca. Prokuratura Rejonowa w Białymstoku odmówiła wszczęcia dochodzenia w tej sprawie, a zażalenie na jej postanowienie złożyli: powiatowy lekarz weterynarii w Białymstoku, Stowarzyszenie Obrona Zwierząt z Jędrzejowa, pełnomocnik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals z Gdyni oraz pełnomocnik Fundacji na Rzecz Ochrony Zwierząt Ius Animalia z Pruszkowia.

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, która 12 marca przeprowadziła ubój w Tykocinie, powołała się na ustawę z 1997 r. o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast przeciwnicy uboju wskazali na art. 34 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt, który pozwala uśmiercać zwierzęta tylko po uprzednim pozbawieniu ich świadomości.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy Trybunał odpowie na pytanie białostockiego sądu.

12 lipca Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt powstał po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który orzekł, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był tego rodzaju ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją.

Pytany, czy do wyroku Trybunału ubój rytualny będzie nielegalny, Boni powiedział: _ uważam, że do czasu rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wszyscy powinni zachowywać się wstrzemięźliwie, zarazem mieć w pamięci podstawowe uprawnienia, jakie wspólnotom religijnym daje polska konstytucja _. _ Nikt nie będzie łamał prawa, naginał prawa. Myślę, że jest wiele możliwości, które mogą ułatwić dostęp do mięsa pochodzącego z uboju rytualnego w przejściowym okresie _ - podkreślał szef MAC.

Czytaj więcej w Money.pl
Polski ambasador wezwany na dywanik do MSZ Izraela Władze w Tel Awiwie zażądały od naszego dyplomaty wyjaśnień w sprawie ustawy o zakazie uboju rytualnego.
Ubój rytualny jednak legalny? Boni sprawdza Mniejszości wyznaniowe dowodzą, że mają do tego prawo chociażby na mocy ustawy regulującej ich stosunki z państwem.
Żydzi będą musieli przejść na wegetarianizm? _ Zakaz uboju rytualnego godzi w podstawowe prawa Żydów i muzułmanów - _ deklarują przedstawiciele gmin żydowskich.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)