Notowania

wegry
17.06.2013 13:48

Na Węgrzech coraz gorzej. Płacą ludzie

Rząd wprowadza nowe podwyżki warte 460 milionów dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)
Victor Orban, premier Węgier

Rząd Orbana podnosi podatek od transakcji finansowych, opłaty za rozmowy telefoniczne oraz opłaty za prawa do eksploatacji górniczej. W ten sposób usiłuje załatać dziurę budżetową i utrzymać deficyt poniżej granicy wyznaczonej przez UE.

Podwyżki, które wejdą w życie 1 sierpnia, zostały ogłoszone dziś. Agencja Reuters pisze, powołując się na analityków, że będą one warte około 100 miliardów forintów (około 460 mln USD). Komisja Europejska zapowiedziała w zeszłym miesiącu, że planuje zdjąć z Węgier procedurę nadmiernego deficytu; pozytywnie oceniono starania Budapesztu o sprowadzenie deficytu budżetowego do poziomu poniżej 3 proc. PKB.

Unijną procedurą nadmiernego deficytu obejmowane są kraje UE, których deficyt przekracza 3 proc. PKB. Za niezastosowanie się do zaleceń i terminu ograniczenia deficytu krajom strefy euro grożą sankcje finansowe; krajom spoza strefy euro może być zawieszony dostęp do funduszy unijnej polityki spójności.

Podatek od transakcji finansowych rośnie na Węgrzech z 0,3 proc. do 0,6 proc. (z 0,2 proc. do 0,3 proc. w przypadku przelewów). Minister gospodarki Mihaly Varga przyznał, że środki, po które sięgnięto wcześniej w tym roku, by ograniczyć wydatki budżetowe, mogą się okazać niewystarczające, by w pełni uniknąć sankcji Brukseli za nadmierny deficyt, ponieważ najniższa od 38 lat inflacja powoduje spadek wpływów z tytułu podatków.

Varga podkreślił, że na obecne podwyżki zdecydowano się głównie po to, by zapewnić, że Węgry uwolnią się od procedury nadmiernego deficytu. Ostateczna decyzja KE w tej sprawie jest oczekiwana w tym tygodniu. Minister powiedział, że związek banków zaakceptował rządowe propozycje dotyczące podwyżek. Reuters odnotowuje, że większość kosztów z tytułu wprowadzonego w zeszłym roku podatku od transakcji finansowych banki na Węgrzech przerzuciły na swych klientów - gospodarstwa domowe i firmy.

Czytaj więcej w Money.pl
Zjednoczyli się przeciwko rządom Orbana Dwa najważniejsze na Węgrzech ugrupowania opozycyjne, socjaliści i Ruch Wyborczy _ Razem 2014 _, postanowiły zawrzeć sojusz przed wyborami.
Komisja Europejska grozi Węgrom Unia może wszcząć procedurę o naruszenie prawa unijnego.
Zjednoczył lewicę. Uda się obalić premiera? W nowym ugrupowaniu były bezpartyjny premier nie zajął żadnego stanowiska.
Tagi: wegry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz