Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na zapisanie się do OFE pozostał miesiąc

0
Podziel się

Deklarację pozostania w Otwartym Funduszu Emerytalnym, wypełniają tylko te osoby, które się na to zdecydują.

Na zapisanie się do OFE pozostał miesiąc
(Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/wikimedia commons)
bDzHlCuZ

Jeszcze tylko miesiąc Polacy mogą decydować w jaki sposób mają być gromadzone ich składki na przyszłe emerytury. Mają wybór Otwarty Fundusz Emerytalny i ZUS albo tylko ZUS. Wyboru można dokonywać od 1 kwietnia. Aby być w OFE trzeba złożyć w ZUS-ie deklarację. Do 31 lipca możemy zdecydować, gdzie ma trafiać 2,92 proc. naszego wynagrodzenia brutto, które odprowadzane jest w części składki emerytalnej.

_ - Bez względu na to jakiego wyboru dokonamy, musimy pamiętać, że wysokość naszej emerytury będzie zależała przede wszystkim od tego jak długo będziemy pracować i odprowadzać składki emerytalne - _mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. _ - Tegoroczny wybór nie będzie ostateczny. Jeśli zmienimy zdanie składkę będziemy mogli przenieść w 2016 r., a następnie co cztery lata _.

Decyzja dotyczy tzw. II filaru, czyli 2,92 proc. wynagrodzenia brutto, która obecnie lokowana jest na wybranym przez nas funduszu emerytalnym (OFE). Teraz zdecydować możemy czy ta część składki nadal ma tam trafiać, czy też chcemy przenieść ją na indywidualne subkonto w ZUS. Jeśli chcemy pozostawić składkę w OFE do 31 lipca musimy do ZUS złożyć odpowiednią deklarację.

bDzHlCvb

Bez względu na wybór większa część składki emerytalnej - 16,6 proc.gromadzona jest w ZUS, z czego 4,38 proc.na indywidualnym subkoncie. W przypadku decyzji o przeniesieniu 2,92 proc. do ZUS w sumie na subkoncie będzie gromadzone 7,3 proc. pensji.

Osobiście, listownie lub w sieci

_ - Można to zrobić osobiście, wysłać listem lub przesłać drogą elektroniczną - _przypomina członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Jaroszek. _ Deklaracje są dostępne na naszej stronie, ale uczulamy, by je podpisywać. Te niepodpisane nie rodzą skutków prawnych - _ostrzega.

Wypełniony wniosek można dostarczyć osobiście w ponad 300 oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub wysłać go pocztą. Można również zrobić to za pośrednictwem platformy usług elektronicznych na stronie www.pue.zus.pl.

bDzHlCvh

*

Tutaj możesz pobrać oświadczenie do złożenia w ZUS
Deklarację wypełniają tylko te osoby, które zdecydują się na wybór OFE. Do funduszu trafiać będzie 2,92 procent ich emerytalnej składki. Jeśli ktoś zdecyduje się wyłącznie na ZUS nie wypełnia żadnych deklaracji i do Zakładu będzie trafiać 19,52 procent jego wynagrodzenia brutto czyli całość jego emerytalnej składki.

Jak dotąd na OFE zdecydowało się tylko niecałe 360 tysięcy osób spośród 14 milionów uprawnionych.

bDzHlCvi

Możliwość wyboru pojawiła się w związku ze zmianą przepisów dotyczących systemu emerytalnego, która weszła w życie 1 lutego tego roku. Oprócz zlikwidowania obowiązku przynależności do OFE nowe przepisy przewidziały przekazanie 51,5 proc. oszczędności zgromadzonych w OFE do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje.

Czytaj więcej w Money.pl
Badanie dla Money.pl: OFE czy ZUS? Ponad połowa Polaków nie wie, co musi zrobić Zatrważające dane: aż 67 procent Polaków nie wie, na czym polega możliwość wyboru w ramach emerytalnej reformy - wynika z badania Mands.
Tyle osób chce pozostać w OFE. To żart? Jeżeli ubezpieczony chce, aby jego składki trafiały wyłącznie do ZUS, nie musi składać żadnej deklaracji.
Pozew zbiorowy przeciwko rządowi w sprawie OFE Osoby, które przyłączyły się do pozwu twierdzą, że zmiany doprowadziły do ich wywłaszczenia. Przewrócą reformę?
Zobacz, ilu klientów OFE złożyło deklaracje Eksperci nawet w najbardziej pesymistycznych przewidywaniach nie spodziewali się, że deklaracje o chęci pozostania w OFE złoży tak niewiele osób.
bDzHlCvC
emerytury
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)