Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nadciąga "agresywna" obniżka prognoz dla Polski

0
Podziel się:

Analitycy Morgan Stanley i JP Morgan zrewidują prognozy PKB dla Polski na lata 2008-09.

Nadciąga "agresywna" obniżka prognoz dla Polski
(PAP/Tomasz Paczos)

Analitycy banku Morgan Stanley zapowiedzieli _ agresywną _ obniżkę swoich prognoz odnoszących się do PKB dla Polski za lata 2008-09 wynoszących obecnie 5,1 proc. i 4,6 proc.

Nowe prognozy opublikują w najbliższych dniach_ . - Połączenie wysokiego oprocentowania podstawowych stóp z pogorszeniem warunków finansowania na międzynarodowych rynkach finansowych odzwierciedli się w spadku dynamiki zaciągania kredytu konsumpcyjnego i poziomie konsumpcji _ - napisali w najnowszym tygodniku EM Economist.

Ich zdaniem również trudniejsze otoczenie zewnętrzne zaszkodzi zarówno inwestycjom polskich firm, jak też ich eksportowi.

_ - Przedstawiciele NBP i Ministerstwa Finansów są optymistycznie nastawieni do perspektywy wzrostu i ufni, iż przyszłoroczna redukcja podatku od dochodów indywidualnych, w połączeniu z napływem funduszy z UE, będzie wsparciem dla wzrostu. Według nas istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w najbliższych miesiącach tempo wzrostu będzie poniżej ich oczekiwań _ - dodają.

MS zmienił też swą prognozę dotyczącą stóp procentowych. Dotychczas w ramach obecnego cyklu, bank oczekiwał podwyżki łącznie o 50 pkt bazowych.
Obecnie nie wyklucza, że stopy nie wzrosną, ale też nie zostaną obniżone w I półroczu 2009 r., a niewykluczone, że przez cały najbliższy rok

Z kolei analitycy banku JP Morgan obniżyli już swoją prognozę średniorocznego wzrostu PKB dla Polski za 2009 r. do 4 proc. z 4,8 proc.

Wskazują na niekorzystny splot szybko postępującego spowolnienia w eurostrefie z wciąż wysoką dynamiką przyrostu jednostkowych kosztów pracy.

_ - Jeśli aktywność przemysłu wytwórczego nadal będzie spadać w tym tempie, co teraz, to do końca 2008 r. PKB będzie przyrastał w tempie 4,0-4,5 proc. wobec 6,1 proc. w I kw. 2008 i 5,8 proc. w II kw. 2008 _ - napisali analitycy w swoim opracowaniu.

W oparciu o cząstkowe dane za III kw. 2008 wnioskują, że tempo wzrostu gospodarki w Polsce nie przekracza progu 5,0 proc. rdr.

Według nich, prężny popyt wewnętrzny i pogarszające się wyniki eksportu spowodują przyrost ujemnego salda na rachunku obrotów bilansu płatniczego do 5,5 proc. PKB na koniec 2008 r. z 4,5 proc. PKB po czerwcu 2008 r. i 5,8 proc. na koniec 2009 r.

Analitycy JP Morgana oczekują odwrócenia obecnego nastawienia w polityce pieniężnej i łącznych cięć podstawowych stóp procentowych o 75-100 pkt bazowych począwszy od II kw. 2009 r._ - Aktywność gospodarki wyraźnie zwalnia, zaś wstępne oznaki wskazują na zmniejszanie presji na rynku pracy - wskazują. _

ZOBACZ TAKŻE:

- _ Zakładając, że baryłka ropy naftowej kosztować będzie ok. 100 USD, a PLN nie spadnie poniżej progu 3,40 do euro, to poziom inflacji przed końcem 2009 r. spadnie poniżej 3,5 proc. _ - przewidują analitycy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)