Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
21.05.2005 13:39

Nagrody "Przeglądu Wschodniego" dla amerykańskich dziennikarzy

Autorzy bestsellerów "Sprawa honoru" i "Gułag" otrzymali Nagrody "Przeglądu Wschodniego". Lynne Olson i Stanley Cloud oraz Anne Applebaum są tegorocznymi lureatami w kategorii autorów zagranicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Książka amerykańskich publicystów zatutyłowana "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski. Zapomniani bohaterowie II Wojny Światowej" jest zapisem historii polskich lotników, którzy walczyli w 1940 roku w bitwie o Anglię.

Państwo Lynne Olson i Stanley Cloud czują się zaszczyceni, że ich pracę docenili polscy naukowcy. Nagroda ma dla nich wielkie znaczenie, tym bardziej, że - jak powiedzieli - nie są historykami lecz dziennikarzami, którzy piszą książki. Stanley Cloud zaznaczył, że chociaż piszą książki popularne, to do historii podchodzą bardzo poważnie. Lynne Olson i Stanley Cloud zostali uhonorowani Złotym Medalem Instytutu Pamięci Narodowej.

Anne Applebaum, dziennikarka "Wahington Post", laureatka Pulitzera, autorka książki o sowieckim Gułagu nie mogła odebrać nagrody osobiście.

Redaktor naczelny "Przeglądu Wschodniego" Jan Malicki powiedział, że zainteresowanie obiema nagodzonymi książkami dowodzi, iż historia jest dla czytelników sprawą bardzo ważną. Dobrze podana świadczy o tym, że nie ma nic piękniejszego od prawdy historycznej.

Nagroda naukowego kwartalnika "Przeglądu Wschodniego" nosi imię Aleksandra Gieysztora. Przyznano ją po raz dwunasty.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz