Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Najbiedniejsi Portugalczycy otrzymają zniżki na energię i transport

0
Podziel się:

Rząd Pedro Passosa Coelho przygotowuje nowe, niższe taryfy opłat.

Najbiedniejsi Portugalczycy otrzymają zniżki na energię i transport
(ec.europa.eu)

Rząd Pedro Passosa Coelho (na zdjęciu) przygotowuje nowe, niższe taryfy opłat za energię elektryczną i gaz dla najbiedniejszych Portugalczyków. Najubożsi zapłacą też mniej za transport publiczny i paliwo, poinformowały w środę portugalskie media.

Według szacunków ministerstwa gospodarki tzw. taryfa socjalna za energię elektryczną i gaz obejmie około 850 tys. rodzin. Resort nie określił jeszcze, jak duże będą obniżki. - _ We wrześniu sprecyzujemy wysokość nowych opłat _ - zapowiedział minister gospodarki Alvaro Santos Pereira.

Nowa taryfa socjalna ma złagodzić skutki ostatnich podwyżek cen energii oraz wzrostu podatku VAT na elektryczność i gaz ziemny, który do końca tego roku zwiększy się z 6 proc. do 23 proc. W lipcu gaz ziemny zdrożał w Portugalii o 3,9 proc.

Zgodnie z planami rządu, od jesieni najubożsi Portugalczycy będą też mniej płacić za przejazdy środkami transportu publicznego oraz za paliwo na stacjach benzynowych. Wysokość tych zniżek ma zostać określona w ciągu najbliższych czterech tygodni.

Tak w ciągu ostatnich 3 miesięcy zachowywał się indeks portugalskiej giełdy

W ocenie lizbońskiego dziennika, nowe taryfy socjalne za energię i transport są _ odpowiedzią rządu na protesty społeczne przeciwko podwyżkom cen biletów za przejazdy środkami komunikacji publicznej _.

Przedwczoraj Komitet Strajkowy Pasażerów Komunikacji Publicznej i związki zawodowe zorganizowały na terenie Portugalii kilka akcji protestacyjnych przeciwko wprowadzonym 1 sierpnia podwyżkom cen biletów. W Lizbonie i Porto przejazdy komunikacją miejską zdrożały o 15 proc., a na liniach kolei podmiejskich o 22 proc. Dodatkowo, państwowa spółka kolejowych przewozów pasażerskich CP podwyższyła ceny biletów na liniach dalekobieżnych o 25 proc.

Centroprawicowy rząd uzasadnia podwyżki koniecznością dostosowania się do wymogów umowy, na podstawie której Portugalia otrzymała 78 mld euro pożyczki z MFW i UE.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t153572.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;portugalii;zaostrza;rezim;budzetowy;na;2012;r;,141,0,883085.html) Zetną 4 mld euro w kryzysowym budżecie Nowy gabinet zamierza uzyskać 4 mld euro poprzez likwidację niektórych instytutów i agend rządowych oraz zwolnienia w ministerstwach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t153317.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamachy;w;norwegii;jest;portugalski;slad,125,0,882301.html) W tym kraju Breivik mógł mieć wspólników Anders Behring Breivik na krótko przed zamachami w Norwegii kontaktował się z portugalskimi ekstremistami, ujawnił dziennik Jornal de Noticias.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t96378.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/portugalska;policja;powstrzymala;terrorystow;chcieli;zabic;barroso,214,0,881622.html) Chcieli zabić szefa Komisji Europejskiej Portugalskie służby bezpieczeństwa wraz z policją udaremniły zamach na Jose Manuela Barroso, który planowany był przez terrorystów arabskich w Porto, poinformował dziennik Jornal de Noticias.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)