Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najpierw RG, potem konsolidacja

0
Podziel się:

Jako pierwsza, na początku roku powinna zostać przeprowadzona transakcja kupna akcji Rafinerii Gdańskiej, a później rozstrzygnąć się kwestia konsolidacji firm naftowych w Europie Środkowej z udziałem PKN - poinformował prezes PKN Orlen Zbigniew Wróbel.

Prezes w wywiadzie dla "Orlen Ekspresu" zapowiedział, że PKN Orlen będzie starał się o udział m.in. w prywatyzacji Naftobaz oraz kilku przedsiębiorstw chemicznych.

Pytany o ofertę nabycia przez PKN Orlen wspólnie z Rotch Energy 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej prezes PKN powiedział: "Jest duża szansa, że uda nam się ten projekt zamknąć na początku tego roku. Jesteśmy dobrze przygotowani, mamy dobrą ofertę. Negocjacje, które trwają z Naftą Polską, są trudne i nie przebiegają tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli. Jestem jednak optymistą."

Podkreślił, że dzięki połączeniu PKN Orlen i Rafinerii Gdańskiej powstałby silny podmiot branży paliwowo-energetycznej i petrochemicznej, którego celem byłaby następnie konsolidacja sektora w Europie Środkowej.

W opinii szefa PKN kwestia konsolidacji podmiotów naftowych w Europie Środkowej z udziałem tej spółki powinna rozstrzygnąć się w tym roku.

"Chcemy, by 2003 rok przebiegał pod znakiem konsolidacji firm naftowych w regionie. Zobaczymy, który z partnerów się zdecyduje, by utworzyć razem z nami dużą firmę środkowoeuropejską. Jesteśmy zdeterminowani, by doprowadzić do pomyślnego finału" - powiedział Wróbel.

"Równocześnie będziemy się starali o udział w prywatyzacji Naftobaz. Być może zatańczymy pierwsze tango z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem SA. Rozmawiamy z ministerstwem skarbu na temat naszego uczestnictwa w kilku projektach prywatyzacji przedsiębiorstw chemicznych" - dodał prezes PKN.

W wywiadzie dla "Orlen Ekspresu" prezes Wróbel poinformował, że paliwo do niemieckich stacji, które pod koniec ubiegłego roku kupił PKN Orlen od BP, będzie dostarczane przez polskie rafinerie.

"Jeśli chodzi o sposób dostaw paliwa, to część stacji będzie zaopatrywana przez płocką rafinerię, część przez Rafinerię Gdańską, jeśli dojdzie do połączenia naszych firm" - powiedział szef PKN Orlen.

"Nie ma jeszcze decyzji, pod jakim znakiem będziemy sprzedawać paliwo na nowo zakupionych stacjach w Niemczech. Wiele wskazuje, że będzie to nasza marka. Nie zgadzam się z pojawiającymi się opiniami, że klient niemiecki może unikać polskich stacji" - dodał prezes Wróbel.

Szef PKN Orlen poinformował, że na podstawie wynegocjowanych kontraktów w najbliższych latach PKN Orlen będzie zaopatrywany w ropę naftową przez dwa podmioty: cypryjską spółkę J&S oraz rosyjski koncern Jukos.

"Zgodnie z założeniami, zdywersyfikowaliśmy źródła dostaw 40 proc. ropy dostarczać będzie firma J&S i 40 proc. Jukos" - powiedział prezes.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)