Notowania

kopalnia
19.10.2011 08:53

Największa kopalnia złota w Peru przynosi straty

To skutek wstrzymania wydobycia po gwałtownych protestach lokalnej społeczności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W wyniku gwałtownych protestów lokalnej społeczności kopalnia złota Yanacocha tymczasowo wstrzymała wydobycie. Jest to największa kopalnia złota w Ameryce Łacińskiej - pisze agencja AP.

Około stu mieszkańców peruwiańskiego okręgu La Encanada od 14 października blokuje drogę między miastem Cajamarca a Bambamarca - poinformowały w komunikacie władze kopalni. Dodały, że protestujący domagają się kontraktów i inwestycji w regionie opiewających na około 70 mln dolarów.

Władze kopalni skrytykowały _ nielegalne i gwałtowne metody _, którymi posługują się protestujący. Mieszkańcy spalili m.in. cztery koparki, należące do kopalni.

Protestujący twierdzą, że firma nie dotrzymała zobowiązań i skarżą się, że nie zatrudnia ona lokalnej siły roboczej - pisze agencja EFE.

Z kolei burmistrz La Encanada, Jorge Vasquez, powiedział agencji AP, że mieszkańcy obawiają się, iż w wyniku rozbudowy kopalni dojdzie do skażenia wody.

Tak w ciągu ostatniego półrocza kształtowały się ceny złota

Jak podała dyrekcja kopalni Yanacocha, wstrzymanie wydobycia złota oznacza dzienne straty rzędu co najmniej 700 tys. dolarów. Peru jest szóstym producentem złota na świecie i pierwszym w Ameryce Łacińskiej.

Czytaj więcej o wydarzeniach w Peru
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t155208.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/silne;trzesienie;ziemi;w;peru;nie;ma;ofiar;smiertelnych,253,0,896765.html) Bardzo silne trzęsienie ziemi. Są ranni Trzęsieni ziemi o sile 7 stopni nawiedziło w środę wschodnie Peru; 19 osób zostało rannych. Wstrząsy wywołały osunięcia terenu w Contamana, stolicy prowincji Ukajali.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t150720.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;w;peru;zgineli;bo;nie;znali;jezyka,112,0,870256.html) Polacy w Peru zginęli, bo nie znali języka? Na razie w sprawie morderstwa Polaków w Peru zatrzymano trzy osoby. Nie wiadomo jednak, czy wśród nich jest zabójca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t90229.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/w;peru;odkryto;nowe;zloza;zlota,7,0,768263.html) W Peru odkryto nowe złoża złota To równowartość nieco ponad 20 procent rocznej peruwiańskiej produkcji żółtego metalu.
Tagi: kopalnia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz