Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Największe bankructwa w historii USA

0
Podziel się:

Listę największych bankructw w historii Stanów otwiera bank inwestycyjny Lehman Brothers.

Największe bankructwa w historii USA
(Hard Seat Sleeper/CC/Flickr)

Listę największych bankructw w historii Stanów Zjednoczonych otwiera bank inwestycyjny Lehman Brothers. Ale znalazły się na niej też m.in. towarzystwa finansowe, producenci samochodów oraz koncern energetyczny.

Miejsce 1: *Lehman Brother, *Lehman Brother

Pierwsze miejsce w rankingu największych bankructw w historii USA należy do banku inwestycyjnego Lehman Brothers z aktywami w wysokości 691,1 mld dolarów. Bank ogłosił upadłość 15 września 2008 roku. Niektórzy uważają, że to właśnie wywołany problemami rynku subprime upadek Lehman Brothers zapoczątkował globalny kryzys gospodarczy, którego skutki odczuwalne są do dziś.

We wrześniu 2008 World Com stracił swoją niechlubną pozycję na rzecz dwóch innych bankrutów. Upadłość Washington Mutual, największego w Stanach Zjednoczonych towarzystwa finansowego przyjmującego depozyty i udzielającego kredytów hipotecznych, z aktywami w wysokości 327,9 mld dolarów, osiągnęła niewyobrażalne dotychczas rozmiary. Los banku z siedzibą w Seattle przypieczętowały straty z rynku kredytów hipotecznych. Pozostałości po instytucji przejął za 1,9 mld dolarów JP Morgan Chase.

Miejsce 3: World Com Inc.

W lipcu 2002 USA odnotowały największe do tego czasu bankructwo firmy: z aktywami w wysokości 103,9 mld dolarów koncern telekomunikacyjny wyprzedził znacznie dotychczasowego rekordzistę Enron. Dzięki kreatywnej księgowości firma wykazywała fikcyjne miliardowe zyski - do czasu, aż bańka pękła. Dzisiaj World Com zajmuje trzecie miejsce w rankingu największych bankructw w historii USA.

Miejsce 4: General Motors

W czerwcu 2009 największy niegdyś producent samochodów został objęty zbawienną ochroną przed wierzycielami. Wysokość aktywów General Motors wynosiła 91,1 mld dolarów. Drastyczny wzrost cen benzyny, ogólny spadek popytu oraz problemy kredytowe amerykańskich konsumentów doprowadziły do upadku bogatego w tradycje koncernu.

*ZOBACZ TAKŻE: Koniec bankructwa. Nowy GM coraz bliżej Miejsce 5: CIT Group*

Wysiłki podjęte w celu ratowania CIT Group, czołowej amerykańskiej instytucji finansowej udzielającej pożyczek drobnym i średnim przedsiębiorstwom, zakończyły się zapaścią. Przedsiębiorstwo z majątkiem szacowanym na 71 mld dolarów ogłosiło upadłość w grudniu 2009. Było to największego bankructwa roku 2009 - i piąte pod względem wielkości w historii USA.

Miejsce 6: Enron

Koncern energetyczny Enron ogłosił upadłość w grudniu 2001, było to drugie pod względem wielkości bankructwo w historii USA. Firma była okrzyknieta przez media, jako najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwo, padła jednak ofiarą jednego z największych skandali fałszowania bilansów. W 2007 roku firma przemianowała się w Enron Creditors Recovery Corporation. Wartość aktywów firmy wynosiła 65,5 mld dolarów.

Miejsce 7: Conseco

Grupa ubezpieczeniowo-finansowa Conseco ogłosiła upadłość w grudniu 2002. Była to wówczas trzecią pod względem wielkości upadłość w historii USA. Z aktywami w wysokości 61,4 mld dolarów daje to dzisiaj _ tylko _ siódme miejsce. Przedsiębiorstwu nie udało się porozumieć z wierzycielami co do restrukturyzacji długów w wysokości 6,5 mld dolarów.

Miejsce 8: Chrysler

Z aktywami wartości 39,3 mld dolarów Chrysler znalazł się na ósmym miejscu rankingu największych bankructw w historii USA. Koncern z Auburn Hills zbyt długo ignorował trendy rynkowe. W kwietniu 2009 roku trzeci co do wielkości amerykański producent samochodów ogłosił upadłość zgodnie z Artykułem 11 Amerykańskiego Prawa Upadłościowego. W międzyczasie Chrysler został przejęty przez włoskiego Fiata.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)