Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Największe spółki energetyczne zainwestują 145 mld zł?

0
Podziel się:

Przy pewnych założeniach inwestycje te znajdują się w zasięgu polskich firm.

Największe spółki energetyczne zainwestują 145 mld zł?
(ajok/cc/flickr)

Własne zdolności inwestycyjne pięciu największych polskich grup energetycznych do 2020 roku to 135-145 mld zł - ocenia Michał Surowski z banku Societe Generale.

Surowski podkreślił, że do tej kalkulacji bank użył wielu czynników: prognoz cen energii i paliw, przychodów z różnych obszarów działalności i źródeł, wyłączeń starych bloków i przyłączeń nowych, przejęć, inwestycji, wielkości wypłacanej dywidendy itp.

Powiedział, że wyliczenie oparte jest na najbardziej pozytywnych wartościach poszczególnych czynników. W kalkulacji Societe Generale ujęto pięć największych spółek energetycznych: PGE, Energę, Tauron, Eneę oraz PAK.

Jak z kolei poinformował Stanisław Poręba z firmy doradczej Ernst&Young, według jej wyliczeń, całość koniecznych inwestycji w polskiej energetyce to 160-180 mld zł do 2020 r. Z tego około 60 mld to inwestycje związane z derogacjami, czyli wykonane w zamian za przyznanie darmowych uprawnień do emisji CO2.

Poręba ocenił, że przy pewnych założeniach inwestycje te znajdują się w zasięgu polskich firm, ale dodatkowym warunkiem jest to, że rentowność energetyki utrzyma się na poziomie z 2010 r.

Dyrektor Generalny do spraw energii Komisji Europejskiej Philip Lowe, prezentując zarys przyjętej _ mapy drogowej _ oświadczył, że w 2050 r. zakłada ona co najmniej 40 proc. udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym, a do osiągnięcia jej celów konieczny jest wzrost efektywności energetycznej o 30-40 proc. Podkreślał, że według dzisiaj obowiązujących założeń nie da się osiągnąć celów, zakładanych przez Unię na rok 2020. A kto tego celu nie osiągnie, będzie miał wielki problem z osiągnięciem celów na 2050 r. - oświadczył.

_ Mapa drogowa _ zakłada, że KE może zaproponować w 2014 r. nowy, wiążący cel dotyczący obniżania emisji CO2 w unijnej energetyce do 2030 r. oraz obowiązkowy udział źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej. Może też poprzestać na określeniu wymogów technologicznych produkcji energii.

Czytaj więcej o inwestycjach energetycznych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;zapowiada;planowanie;energetyczne;z;duzym;wyprzedzeniem,194,0,977346.html) Pawlak zapowiada duże wyprzedzenie Wicepremier otworzył w Warszawie zorganizowaną w ramach polskiego przewodnictwa w UE konferencję dotyczącą Europejskiego Strategicznego Planu w dziedzinie technologii energetycznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t38744.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/zainwestuja;20;mld;dolarow;w;energetyke,214,0,829910.html) Zainwestują 20 mld dolarów w energetykę Malezyjska firma Petronas zamierza wybudować blisko granicy z Singapurem kompleks, w którym będzie przerabiać 300 tys. baryłek ropy dziennie.
energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)