Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jemen
13.03.2011 19:10

Napięcie w Jemenie. Anglicy szykują odwrót?

Dowódcy wojskowi przygotowują plany awaryjne ewakuaci obywateli brytyjskich z Jemenu na wypadek, gdyby kraj ogarnął chaos.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Brytyjscy dowódcy wojskowi przygotowują różne plany awaryjne mające na celu ewakuację obywateli brytyjskich z Jemenu na wypadek, gdyby taka akcja miała okazać się potrzebna - donosi _ Sunday Telegraph _.

Według tygodnika ich opracowaniem zajmują się Stała Kwatera Planowania w ośrodku dowodzenia w Northwood. Plany zostałyby wprowadzone w życie z krótkim wyprzedzeniem, gdyby dalszy pobyt Brytyjczyków ze względu na napięcie polityczne w tym kraju miał się stać dla nich zbyt niebezpieczny.

Wojskowi planiści zapewnili sobie możliwość skorzystania z kilku cywilnych samolotów, które mogłyby zostać wykorzystane w tzw. niebojowych akcjach operacyjnych.

Kwatera w Northwood zajmowała się wcześniej planowaniem ewakuacji brytyjskich pracowników sektora naftowego i personelu dyplomatycznego w Libii, gdzie nieoczekiwany kryzys i jego skala zaskoczyły Brytyjczyków. Akcja ta na początkowym etapie była krytykowana jako słabo przygotowana.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t115759.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/starcia;z;al-kaida;w;jemenie;piec;ofiar,224,0,775904.html) Starcia z Al-Kaidą w Jemenie. Pięć ofiar
W Jemenie przebywa m.in. brytyjska ekipa zajmująca się szkoleniem Jemeńczyków do akcji antyterrorystycznych. Amerykanie mają tam znacznie większy kontyngent, złożony m.in. z żołnierzy mundurowych, sił specjalnych i CIA.

W ostatnich tygodniach w rozruchach ulicznych i starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło około 30 Jemeńczyków. Rządzący krajem od 32 lat prezydent Ali Abdullah Saleh zapowiedział, że obecna kadencja będzie jego ostatnią. W Jemenie działa oddział Al-Kaidy zwany Al-Kaidą na Półwyspie Arabskim.

Oddział ten był zamieszany w nieudaną próbę zamachu na amerykański samolot w grudniu 2010 r., a także w ubiegłoroczne próby wysadzenia samolotów przewożących cargo. W stolicy kraju Sanie dokonano dwóch zamachów na pracowników brytyjskiego personelu dyplomatycznego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t134780.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/masakra;w;jemenie;300;rannych;po;ataku;policji,190,0,792766.html) Masakra w Jemenie. 300 rannych po ataku policji Policja użyła ostrej amunicji wobec antyrządowych demonstrantów w Sanie. Jedna osoba zginęła.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t89047.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jemen;narodowe;referendum;w;ciagu;roku,220,0,791516.html) Jemen: Narodowe referendum w ciągu roku Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah obiecał referendum w sprawie nowej konstytucji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t133500.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protesty;prezydent;oskarza;usa;i;izrael,145,0,786321.html) Protesty. Prezydent oskarża USA i Izrael Na wezwanie opozycji w centrum stolicy Jemenu, Sany, zebrali się demonstranci.
Tagi: jemen, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz