Notowania

rolnik
18.11.2008 17:54

Nasi rolnicy w Brukseli. Protest przed KE

Związkowcy chcą m.in. wyższych cen interwencyjnych skupu zboża.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Około 200 rolników z NSZZ _ Solidarność _ Rolników Indywidualnych demonstrowało przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli.

Domagają się wyższych cen interwencyjnych skupu zboża i dopłat eksportowych do produktów mleczarskich.

_ - Bruksela niszczy polskie rolnictwo _ - głosił jeden z transparentów niesionych przez rolników.

Zdaniem przewodniczącego rolniczej _ S _ i senatora PiS Jerzego Chróścikowskiego przy obecnych cenach skupu produkcja zbóż staje się nieopłacalna.

_ - Rynek zbóż się załamał, a Unia Europejska, żeby pomóc rolnikom, musi podnieść cenę interwencyjną. Obecne ceny są nieadekwatne do kosztów produkcji, które wzrosły w ostatnim czasie _ - powiedział Chróścikowski.

W petycji złożonej na ręce unijnej komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel polscy rolnicy zaapelowali o podwyższenie obowiązującej od 1 listopada ceny interwencyjnej, która dla wszystkich rodzajów zbóż wynosi 101 euro za tonę. - _ To za mało, przy kosztach produkcji sięgających 600 złotych - _powiedział Chróścikowski. Jego zdaniem _ mechanizm interwencyjny jest martwy _.

Stosowany w UE interwencyjny skup zbóż ma stabilizować rynek poprzez zakup nadwyżek z rynku. W założeniu to _ awaryjna _ oferta dla tych rolników, którzy nie byli w stanie uzyskać na rynku ceny wyższej od ceny interwencyjnej.

Polscy rolnicy apelowali także o dopłaty eksportowe do produktów mleczarskich.

Chróścikowski powiedział, że rolnicy są stanowczo przeciwko całkowitemu zniesieniu kwot mlecznych. Zgadzają się natomiast na ich stopniowe zwiększanie, ale tylko pod warunkiem, że w razie załamania rynku będą temu towarzyszyły instrumenty wsparcia dla rolników.

* **ZOBACZ TAKŻE:** [ ]( http://news.money.pl/artykul/polscy;rolnicy;protestuja;w;brukseli,119,0,385911.html )
* [ Polscy rolnicy protestują w Brukseli ]( http://news.money.pl/artykul/polscy;rolnicy;protestuja;w;brukseli,119,0,385911.html )
* [ Sawicki: Rolnicy nie boją się kryzysu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sawicki;rolnicy;nie;boja;sie;kryzysu,137,0,382857.html )
* [ 5 mld złotych na dopłaty dla rolników ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/5;mld;zlotych;na;doplaty;dla;rolnikow,245,0,381941.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: rolnik, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz