Notowania

nastroje polaków
31.03.2012 07:34

Nastroje konsumentów w Polsce najlepsze od listopada 2011 roku

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów w marcu wzrósł o 4,07 punktu i osiągnął wartość 77,37 punktu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amaxim/Dreamstime)

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów w marcu wzrósł o 4,07 punktu i osiągnął wartość 77,37 punktu - podał Ipsos. Zdaniem autorów badania na poprawę nastrojów mogło wpłynąć nadejście wiosny.

- _ Obserwowany od listopada 2011 roku spadek nastrojów konsumenckich Polaków został, przynajmniej chwilowo, przełamany. Jeszcze w lutym mierzony przez Ipsos Wskaźnik Optymizmu Konsumentów obniżał się, osiągając poziom 73,3 pkt. Obecny Wskaźnik Optymizmu jest na poziomie 77 punktów i jest to jego najwyższy poziom od listopada 2011 roku _ - napisano w komunikacie.

- _ Według marcowego sondażu Ipsos, 22 procent Polaków uważa, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku, co stanowi wzrost o 3 punkty procentowe w stosunku do ubiegłego miesiąca _ - dodano.

- _ Na poprawę nastrojów może mieć pewien wpływ okres wiosenny, wskazuje na to analiza historyczna WOK. Jeśli przeanalizować wstecz wyniki tego prowadzonego od 20 lat pomiaru, można powiedzieć, że w ostatnim dwudziestoleciu okres wiosenny był niemal zawsze okresem stabilnych lub poprawiających się nastrojów, zaś spadki w tym czasie pojawiały się bardzo rzadko _ - napisano.

Wzrost zanotowały wszystkie wskaźniki składowe WOK. Z badania wynika, że w marcu możliwość odkładania pieniędzy deklarowało 12 procent badanych, podczas gdy w lutym odsetek ten wyniósł 8 procent. W porównaniu do lutowego pomiaru wzrósł odsetek Polaków twierdzących, że bezrobocie będzie spadać: w lutym takiego zdania było 6 procent badanych, a obecnie 9 procent.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 9 a 15 marca na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1010 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Najnowszy sondaż. Polacy czarno to widzą 64 proc. Polaków badanych przez TNS OBOP uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest 24 proc. respondentów, a 12 proc. nie ma opinii w tej kwestii.
Polacy już widzą kryzys. Nawet głęboki 51 proc. Polaków badanych przez TNS OBOP uważa, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku.
Większość wierzy w ślepy los i łut szczęścia TNS OBOP: 62 procent badanych uważa, że przypadek pełni w życiu dużą rolę.
Tagi: nastroje polaków, konsumenci, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz