Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nasze ogórki są zdrowe, ale też ich nie chcą

0
Podziel się:

Na rosyjskim zakazie importu warzyw z Europy stracą też polscy rolnicy.

Nasze ogórki są zdrowe, ale też ich nie chcą
(PAP/EPA)

Najbardziej ucierpiały hiszpańskie ogórki i wiele wskazuje na to - w każdym razie na podstawie ostatnich doniesień - że za niewinność. Straty ponieśli już hiszpańscy i holenderscy rolnicy. Jednak po wprowadzeniu embarga na świeże warzywa i owoce przez Rosję,stracą także polscy rolnicy.

Rosja jest drugim po Unii Europejskiej importerem warzyw i owoców. - _ Ekpsportujemy do Rosji kapustę pekińską, to był tak zwany hit eksportowy. Liczymy się też jeśli chodzi o eksport pomidorów _- mówi Bożena Nosecka z Instytutu Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jej zdaniem, decyzja Rosji mocno uderzy w naszych rolników, bo nie mają oni alternatywnych rynków zbytu.

Efekt psychologiczny już widać, popyt na warzywa i owoce spada, podobnie jak ich ceny. - _ Rolnicy i hurtownie już odnotowują mniejsze zainteresowanie. I to nie tylko bazarowych, ale też w sieciach wielkopowierzchniowych _- mówi Marek Sawicki, minister rolnictwa.

Jeśli embargo rosyjskie nie będzie długie, rolnicy nie poniosą dużych strat. Od czerwca do września maleje popyt zagraniczny na nasze warzywa i owoce. To po tych miesiącach ma on kluczowe znaczenie dla naszego rolnictwa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t140612.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;tez;chca;rekompensaty;za;ogorki,102,0,843110.html) Niemcy też chcą rekompensaty za ogórki Nie tylko Hiszpania, ale również Niemcy liczą straty i szukają pomocy dla rolników dotkniętych tzw. kryzysem ogórkowym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t85796.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ogloszono;stan;gotowosci;przez;warzywa,37,0,842789.html) Ogłoszono stan gotowości. Przez warzywa Do tej pory nie zgłoszono zakażeń pokarmowych - uspokaja minister zdrowia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t140634.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komisarz;dalli;zagrozenie;ehec;sie;zmniejsza,25,0,842777.html) Komisarz Dalli: Zagrożenie EHEC się zmniejsza W oczekiwaniu na wyniki badań hiszpańskich warzyw komisarz do spraw zdrowia John Dali stara się uspokoić obywateli Unii i przekonuje, że sytuacja stabilizuje się.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)