Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NATO musi pomóc Ukrainie

0
Podziel się:

Prezydent Obama podkreślił również, że NATO i USA są zobowiązane chronić wschodnich członków Sojuszu.

NATO musi pomóc Ukrainie
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

Prezydent USA Barack Obama podkreślił dziś podczas wizyty w Estonii, że NATO musi pomóc w umocnieniu obronności Ukrainy, Mołdawii i Gruzji. Powiedział też, że szczyt Sojuszu musi wysłać Ukrainie wyraźny sygnał wsparcia.

Obama zapowiedział, że USA będą w dalszym ciągu oferowały szkolenia i wsparcie, by pomóc umocnić się ukraińskim siłom zbrojnym. Zaakcentował zarazem, że NATO musi trzymać drzwi otwarte dla nowych członków.

_ - NATO musi podjąć konkretne zobowiązania dotyczące udzielenia Ukrainie pomocy w modernizacji i umocnieniu jej sił zbrojnych. Musimy zrobić więcej, by pomóc innym partnerom NATO, łącznie z Gruzją i Mołdawią, umocnić także ich obronność _ - powiedział Obama w sali koncertowej w Tallinie.

_ - I musimy potwierdzić zasadę, która zawsze przyświecała naszemu sojuszowi - dla krajów, które spełniają nasze standardy i które mogą wnieść znaczący wkład w sojusznicze bezpieczeństwo, drzwi do członkostwa w NATO pozostaną otwarte _ - podkreślił prezydent USA po spotkaniu z przywódcami Estonii, Łotwy i Litwy.

Prezydent podkreślił, że NATO i USA są zobowiązane chronić wschodnich członków Sojuszu. Przypomniał, że Estonia, Litwa i Łotwa już raz straciły niepodległość. _ Z NATO już nigdy więcej jej nie stracicie _ - zapewnił.

_ - Będziemy bronić naszych sojuszników w NATO - każdego sojusznika. W tym sojuszu nie ma starych bądź nowych członków, starszych czy młodszych partnerów - to po prostu sojusznicy. I będziemy bronić integralności terytorialnej każdego z nich _ - podkreślił.

Prezydent zwrócił też uwagę, że sankcje nałożone na Rosję za jej działania wobec Ukrainy dają już efekty. _ Rosja płaci cenę _ - powiedział. Wskazał, że gospodarka rosyjska jest już w recesji. Zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu przyjmie w Białym Domu prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.

Associated Press zwraca uwagę, że Obama potępił rosyjską agresję na Ukrainie jako zagrożenie dla pokoju w Europie. Oświadczył bez ogródek, że siły rosyjskie, które weszły na Ukrainę w ostatnich tygodniach, nie przybyły tam z misją humanitarną czy pokojową. _ To są rosyjskie siły bojowe z rosyjskim uzbrojeniem w rosyjskich czołgach _ - powiedział.

Podkreślił też, że prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy są zachęcani, finansowani, szkoleni, wyposażani i zbrojeni przez Rosję. _ To są fakty _ - zaznaczył.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/115/m318579.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;na;ukrainie;barack;obama;w;tallinie;o;dodatkowych;silach;w;europie,43,0,1610795.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obama zapowiada wysłanie żołnierzy
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m140162.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;w;iraku;usa;wzmacnia;ochrone;ambasady;w;bagdadzie,17,0,1610769.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) USA wzmacniają ochronę ambasady w Iraku
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/155/m312987.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojsko;usa;przeprowadzilo;operacje;przeciwko;ekstremistom;w;somalii,62,0,1610046.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Operacja przeciwko ekstremistom w Somalii
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/147/m310163.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/usa;z;zadowoleniem;o;decyzji;ue;w;sprawie;nowych;sankcji;wobec;rosji,38,0,1608998.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) USA o kolejnych sankcjach dla Rosji
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)