Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w libii
30.04.2011 18:01

NATO odrzuciło ofertę Kaddafiego, wojna trwa

Libijski dyktator zaapelował o zawieszenie broni i negocjacje. Sojusz: Potrzebujemy czynów, nie słów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

NATO odrzuciło wystosowany przez libijskiego przywódcę Muammara Kaddafiego apel o zawieszenie broni i negocjacje w celu wyjścia z kryzysu, podkreślając, że siły reżimowe muszą najpierw zaprzestać atakowania cywilów.

_ - Potrzebujemy czynów, nie słów _ - oświadczył cytowany przez AFP przedstawiciel sojuszu. Podkreślił, że NATO będzie kontynuować operację, dopóki nie ustaną ataki na cywilów w Libii, a _ snajperzy, najemnicy i siły paramilitarne nie powrócą do swoich baz _. Warunkiem zaniechania operacji jest także umożliwienie dostępu do pomocy humanitarnej wszystkim, którzy jej potrzebują.

Ofertę Kaddafiego odrzuciła także Narodowa Rada Libijska, polityczny organ powstańców z siedzibą w Bengazi. _ Czas na kompromis minął _ - powiedział rzecznik Rady Abdel Hafiz Ghoga. _ Libijczycy nie mogą zaakceptować Libii, w której reżim Kaddafiego odgrywa jakąkolwiek rolę _ - dodał, oceniając, że władze straciły wszelką wiarygodność.

Ghoga podkreślił, że nie jest to pierwsza oferta zawieszenia broni, a po poprzednich propozycjach _ nie ustawało łamanie podstawowych praw człowieka _.

Rano siły rządowe wkroczyły do pustynnej osady Dżalo, ok. 300 km na południe od Bengazi, zabijając sześciu cywilów - podali powstańcy. Ocenili, że Kaddafi próbuje _ otworzyć kolejny front na południu _.

W przemówieniu telewizyjnym nadanym w nocy z piątku na sobotę Kaddafi zaapelował do krajów NATO o rozpoczęcie rozmów, które zakończyłyby ataki lotnicze na Libię. Zadeklarował, że jest gotowy do zawieszenia broni, ale musi ono obowiązywać wszystkie strony.

ZOBACZ WYSTĄPIENIE KADDAFIEGO (Al Jazeera ang):

_ - Możemy rozwiązać nasze problemy między sobą bez wojny, wycofajcie wasze okręty i samoloty _ - mówił Kaddafi.

Pułkownik dodał, że nikt go nie zmusi do opuszczenia kraju ani _ nikt nie może mu powiedzieć, aby nie walczył o swój kraj _. Było to jego pierwsze wystąpienie od 9 kwietnia.

Wcześniej rzecznik rządu libijskiego Musa Ibrahim powiedział, że wojska wierne Muammarowi Kaddafiemu przejęły kontrolę nad portem w Misracie i wezwały rebeliantów w oblężonym mieście do złożenia broni w celu uniknięcia dalszego przelewu krwi.

Twierdzenia rzecznika odrzucił przedstawiciel NATO, który powiedział, że NATO nie dysponuje dowodami, iż siły Muammara Kaddafiego opanowały port w Misracie.

_ - Pilnie obserwujemy sytuację w rejonie Misraty. Siły przeciwników Kaddafiego wciąż rozszerzają kontrolowany przez siebie obszar wokół tego miasta - _ dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t137196.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaddafi;wzywa;krzyzowcow;do;przerwania;walk,60,0,820796.html) Kaddafi wzywa "krzyżowców" do przerwania walk _ Byliśmy pierwszymi, którzy powitali zawieszenie broni, ale atak NATO nie ustaje _. Zapowiedział, że nie opuści kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t138046.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojska;kaddafiego;wtargnely;do;tunezji,69,0,820293.html) Wojska Kaddafiego wtargnęły do Tunezji Starcie miało miejsce w przygranicznym mieście, gdzie schronili się libijscy powstańcy. Pociski spadły na domy.
Tagi: wojna w libii, kaddafi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz