Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NATO wyśle żołnierzy na Ukrainę?

0
Podziel się:

Sojusz radzi jak mocniej uderzyć w Moskwę. Tymczasem Rosjanie grożą władzom w Kijowie, że... .

NATO wyśle żołnierzy na Ukrainę?
(U.S. Air Force Master Sgt. Jerry Morrison/public domain)
bETRKaol

NATO ma się dzisiaj zastanawiać, jak pomóc Ukrainie. W Brukseli rusza dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych z krajów Sojuszu. Temat kryzysu ukraińsko-rosyjskiego zdominuje rozmowy w kwaterze głównej. Ministrowie chcą zastanowić się, jak jeszcze bardziej ograniczyć kontakty NATO z Rosją. Siergiejowi Ławrowowi i Johnowi Kerry'emu udało się nakreślić plan uregulowania kryzysu ukraińskiego - donosi tymczasem rosyjski dziennik Kommiersant.

Aktualizacja: 14:00

Po aneksji Krymu Sojusz zawiesił wszelką współpracę wojskową z Rosją i ograniczył spotkania dyplomatyczne. Teraz sankcje mają pójść jeszcze dalej.

bETRKaon

Jednak najwięcej uwagi szefowie dyplomacji mają poświęcić dalszej pomocy dla Ukrainy. Według dyplomatów, rozważane są kolejne wspólne ćwiczenia wojskowe. Dzisiaj parlament w Kijowie wydał oficjalną zgodę na ewentualne manewry. Wcześniej Ukraina przekazała do NATO listę potrzebnego jej sprzętu wojskowego. Nad jego dostarczeniem mają teraz zastanawiać się poszczególne kraje członkowskie.

Nieoficjalnie, NATO-wscy dyplomaci mówią też o rozszerzeniu misji obserwacyjnych nad Polską i krajami bałtyckimi i o możliwości umieszczenia w tych krajach stałych baz wojskowych Sojuszu.

NATO nie potwierdza informacji, jakoby Rosja wycofywała swoje wojska z granicy z Ukrainą. Powiedział o tym Sekretarz Generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen przed spotkaniem w Brukseli.

Wcześniej o wycofywaniu żołnierzy informowały rosyjskie media oraz przedstawiciele ukraińskich władz. Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział tymczasem w Brukseli, że sytuacja wcale się nie uspokaja. _ Niestety, nie mogę potwierdzić informacji, że Rosja wycofuje swoje wojska. Nie widzimy tego. Takie zmasowanie żołnierzy w żaden sposób nie służy uspokojeniu sytuacji. Ponownie wzywam zatem Rosję, by wycofała wojska, wypełniła swoje międzynarodowe zobowiązania i zaangażowała się w konstruktywne rozmowy z Ukrainą - _powiedział Rasmussen.

bETRKaot

Ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO zbierają się dzisiaj w Brukseli po raz pierwszy od czasu odłączenia się Krymu od Ukrainy.

Rosjanie grożą

Rosyjski MSZ przypomniał w specjalnym oświadczeniu, że poprzednie ukraińskie próby zbliżenia z Paktem Północnoatlantyckim doprowadziły do zamrożenia kontaktów politycznych z Moskwą, napięć między NATO a Rosją i do podziału w ukraińskim społeczeństwie, którego większość, jak podkreślono w oświadczeniu, jest przeciwna przystąpieniu do Paktu.

_ W Kijowie powinni pamiętać, że dalsze perspektywy rozwoju rosyjsko-ukraińskiej współpracy, także w sferze gospodarczej, będą w dużym stopniu zależeć od działań, które Ukraina podejmie w swe polityce zagranicznej _ - głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ-tu.

bETRKaou

Ukraiński parlament wyraził dziś zgodę na manewry obcych wojsk na terytorium kraju do końca tego roku. Umożliwia to przeprowadzenie ćwiczeń z udziałem sił NATO.

Trójkąt Weimarski za wsparciem dla Ukrainy

Szefowie dyplomacji Trójkąta Weimarskiego mają nadzieję, że Rosja wesprze proces wychodzenia Ukrainy z kryzysu. Takie stanowisko ogłosili wspólnie na konferencji w niemieckim Weimarze.

Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mówił, że wycofywanie Rosjan z granicy z Ukrainą _ naprawdę się zaczęło _. To nie żart primaaprilisowy - mówił szef polskiej dyplomacji. Jego zdaniem, to nie ma powodów by wokół granic Ukrainy były _ zmasowane wojska _. Jego zdaniem, odpowiedzią na wolny handel między Ukrainą a Unią Europejską powinna być podobna umowa Unia-Rosja.

bETRKaov

Radosław Sikorski liczy, że Rosja wesprze wychodzenie Ukrainy z kryzysu. W opinii ministra, może to zrobić respektując przepisy Światowej Organizacji Handlu i oferując Ukraińcom konkurencyjną cenę gazu.

Wcześniej ministrowie spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego - Polski, Francji i Niemiec przyjęli wspólne oświadczenie w sprawie Ukrainy. Zaapelowali w nim o zorganizowanie międzynarodowej konferencji w sprawie Ukrainy już po wyborach prezydenckich w tym kraju. Zaprosili też Rosję do udziału.

Waszyngton i Moskwa dogadały się w sprawie Ukrainy?

Siergiejowi Ławrowowi i Johnowi Kerry'emu udało się nakreślić plan uregulowania kryzysu ukraińskiego - wybija dziennik _ Kommiersant _, komentując niedzielne rozmowy szefów dyplomacji Rosji i USA w Paryżu. _ Rosja i Zachód po raz pierwszy od momentu zaostrzenia kryzysu na Ukrainie zaczęły zbliżać stanowiska. W Paryżu szefowi MSZ Federacji Rosyjskiej i jego amerykańskiemu koledze udało się nakreślić kontury planu uregulowania kryzysu ukraińskiego, który stanowi kompromis między propozycjami Moskwy i Waszyngtonu _- informuje rosyjska gazeta.

Powołując się na własne źródła, _ Kommiersant _ podaje, że plan ten został uzgodniony z Kijowem. _ USA po raz pierwszy dopuściły możliwość federalizacji Ukrainy, a Rosja - wyraziła gotowość uznania wyborów prezydenckich wyznaczonych na 25 maja _ - przekazuje.

bETRKaow

Dziennik zauważa, że _ wynikiem spotkania było pierwsze wspólne oświadczenie szefów MSZ FR i USA od początku kryzysu ukraińskiego _. _ Ławrow i Kerry wyszli do dziennikarzy osobno, jednak odczytali ten sam tekst _ - wyjaśnia.

_ Z wystąpienia Ławrowa wynikało, że Kerry zgodził się, iż model państwa unitarnego na Ukrainie nie funkcjonuje i że kraj ten może uratować tylko federalizacja w tej czy innej postaci. Sekretarz stanu USA potwierdził, że temat federalizacji Ukrainy był omawiany _ - informuje _ Kommiersant _.

Gazeta podaje, że _ wspólne oświadczenie na temat wyników rozmów, jak też stanowisko w sprawie federalizacji, Kerry omawiał z ukraińskim premierem Arsenijem Jaceniukiem _. Powołując się na swoje źródła, _ Kommiersant _ pisze, że _ sekretarz stanu USA dzwonił do Kijowa bezpośrednio podczas spotkania z Ławrowem _.

Moskiewski dziennik informuje, że jego _ źródła znające przebieg rozmów _ szefów dyplomacji Rosji i USA _ tłumaczą, iż dojść do wspólnego oświadczenia stronom udało się dzięki wzajemnym ustępstwom _.

_ Rosja zajęła bardziej elastyczne stanowisko w kwestii wyznaczonych na maj wyborów prezydenckich - może uznać wyniki głosowania. Wcześniej Moskwa upierała się, że wybory powinny odbyć się nie wcześniej niż w grudniu, jak przewidywała to umowa między Wiktorem Janukowyczem a liderami opozycji z 21 lutego _ - relacjonuje _ Kommiersant _.

Siergiej Ławrow spotyka się z szefem francuskiej dyplomacji

_ USA ze swej strony uznały zasadność żądań Rosji dotyczących rozbrojenia radykałów, opuszczenia przez nich zajętych gmachów, obrony mniejszości etnicznych i przeprowadzenia reformy konstytucyjnej, której elementem - w zamyśle Moskwy - powinno być podwyższenie statusu języka rosyjskiego i rozszerzenie uprawnień regionów, tj. wspomniana federalizacja _ - dodaje gazeta.

_ Kommiersant _ podkreśla, że _ stronom nie udało się jednak usunąć kilku poważnych rozbieżności _. Jako przykład wymienia ogłoszenie przez Kerry'ego _ jednego z kluczowych żądań USA pod adresem Rosji - całkowitego wycofania wojsk ze wschodnich rubieży Ukrainy _.

_ Kerry po raz kolejny oświadczył też, że USA traktują działania FR na Krymie jako bezprawne i pozbawione legitymacji. Jednak o zwrocie półwyspu już nie mówił _ - pisze dziennik.

_ Kommiersant _ zauważa, że _ również Rosji na razie nie udało się przekonać partnerów do ustępstw w kilku kluczowych dla niej sprawach _. Jako przykłady wymienia tutaj postulat połączenia wyborów prezydenckich z parlamentarnymi oraz żądanie nadania Ukrainie statusu państwa neutralnego.

Gazeta zaznacza, że Rosja proponuje zapisanie neutralności Ukrainy w nowej konstytucji. _ Za rozwiązanie idealne Moskwa uznałaby uzyskanie od NATO pisemnych gwarancji, że Ukraina nie stanie się częścią Sojuszu i że jego infrastruktura nie pojawi się u granic FR _ - wskazuje _ Kommiersant _, dodając, że _ w ustne gwarancje Moskwa już nie wierzy _.

Czytaj więcej w Money.pl

bETRKaoO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)