Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NATO zadowolone z operacji w Libii

0
Podziel się:

Rasmussen: Osiągnęliśmy swoje cele, gdyż nie pozwoliliśmy Kaddafiemu zabijać własnego narodu.

NATO zadowolone z operacji w Libii
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Operacja w Libii osiągnęła swoje cele, gdyż _ nie pozwoliliśmy Kaddafiemu zabijać własnego narodu _ - powiedział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO i dodał, że koniec dyktatora jest bliski.

Poniedziałek jest ostatnim dniem czterodniowej sesji tego forum w Warnie na południu Bułgarii. W swoim wystąpieniu Rasmussen mówił m.in. o operacji w Libii oraz o współpracy z Rosją w budowie systemu antyrakietowego.

Oceniając przebieg operacji w Libii jako skuteczny, sekretarz generalny NATO podkreślił, że _ będzie ona kontynuowana dopóki reżim libijski nie wstrzyma całkowicie ataków na ludność cywilną _. Zdaniem Rasmussena, aby w Libii zapanował pokój, potrzebne jest polityczne rozwiązanie, zgodne z wolą libijskiego narodu.

Rasmussen uznał za bardzo skuteczną nową koncepcję działań NATO, która pozwoliła reagować natychmiast, nie czekając miesiącami na przygotowanie operacji, jak miało to miejsce w przeszłości, np. podczas kryzysu na Bałkanach w latach 90.

W związku z tym zaapelował do państw członkowskich sojuszu, by _ nie pozwalały na nieproporcjonalne obniżenie swoich budżetów wojskowych _, które powinny wynosić minimum 2 proc. PKB. _ Redukcje budżetów obronnych mogą doprowadzić do technologicznego zacofania _ NATO - podkreślił Duńczyk.

_ Trudno podejmować polityczne decyzje o udziale w działaniach wojskowych, lecz szybka ingerencja jest w stanie zapobiec rozszerzeniu kryzysów, a Libia jest tego przykładem _ - powiedział Rasmussen.

Sekretarz generalny podkreślił, że system antyrakietowy NATO _ nie ma na celu powstania nowych linii podziału w Europie _. _ Zaprosiliśmy Rosję do współpracy w tej dziedzinie. Istnieją między nami rozbieżności, jednym z przykładów jest Gruzja, lecz zagrożenia są wspólne i chcemy rozwijać współpracę, dzięki której system przeciwrakietowy będzie bardziej skuteczny. Możemy stworzyć wspólny ośrodek do wymiany danych _ - mówił.

Występując na sesji Zgromadzenia premier Bułgarii Bojko Borysow przypomniał swoje wcześniejsze stanowisko, że _ operacja w Libii była spóźniona o wiele lat _. Według niego przeciw Kadafiemu należało wystąpić w czasie, kiedy tam więziono i torturowano bułgarskie pielęgniarki. _ Obecnie wchodzimy w skład grupy kontaktowej z libijską opozycją i proszę, by bardzo uważnie słuchano naszego przedstawiciela, ministra (spraw zagranicznych) Nikołaja Mładenowa, ponieważ mamy znaczne doświadczenie w negocjacjach z Libijczykami, zwłaszcza w Bengazi _ - podkreślał.

Pięć bułgarskich pielęgniarek i palestyński lekarz zostało aresztowanych i przebywało w więzieniu od 1999 do 2007 roku pod zarzutem wywołania epidemii AIDS wśród dzieci w szpitalu w Bengazi. Skazano ich dwukrotnie na śmieć. Uwolniono w 2007 roku pod naciskiem UE, a zwłaszcza Francji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t135243.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rezydencja;kaddafiego;pod;ostrzalem;nato,30,0,840478.html) Rezydencja Kaddafiego pod ostrzałem NATO Do wybuchu doszło około godziny 10 czasu polskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t140242.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaddafi;nie;ugnie;sie;pod;presja;g8,153,0,840345.html) Kaddafi nie ugnie się pod presją G8 Dyktator zaakceptuje jedynie pokojowy plan Unii Afrykańskiej, która nie domaga się jego odejścia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)