Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nauczyciele będą ciułać punkty po dodatek do pensji

160
Podziel się:

Minister edukacji Anna Zalewska zmienia zasady oceniania nauczycieli. Nie będzie już wewnętrznych regulaminów, o tym, którzy nauczyciele są "ponadprzeciętni" i dostaną premię, zadecyduje ministerialny algorytm.

Zmiana zasad oceniania nauczycieli. MEN pracuje nad algorytmem
Zmiana zasad oceniania nauczycieli. MEN pracuje nad algorytmem (REPORTER)

Minister edukacji w czerwcu Anna Zalewska podpisała rozporządzenie dotyczące nowych zasad oceny pracy nauczycieli. Listę wymagań uzależniła od stopnia awansu. Nauczyciele stażyści mieli spełnić ich 10, kontraktowi – 14, mianowani – 19, a dyplomowani aż 23.

Każda szkoła miała mieć własny, wewnętrzny regulamin oceniania. Pomysł nie spodobał się związkowcom oraz rzecznikowi praw obywatelskich Adamowi Bodnarowi.

Regulaminy miały być gotowe we wrześniu, tak się jednak nie stało. Z danych zebranych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wynikało, że udało się je przygotować co trzeciej szkole.

Zobacz także: Zobacz też: Fatalny stan zdrowia polskich dzieci. NIK chce nowego przedmiotu w szkołach

Jak informuje „Gazeta Wyborcza, szkoły, które nie podołały, mogą jednak odetchnąć z ulgą – regulaminy już nie będą potrzebne.

Cieszą się też nauczyciele. Gdy ZNP zapytał ich o nowy system w ankiecie, ponad 91 proc. wskazało, że oczekuje powrotu do starych rozwiązań. A odpowiedzi udzieliło ok. 300 tys. belfrów, czyli niemal połowa zatrudnionych w Polsce.

Minister Zalewska przyznała się do porażki. W Sejmie mówiła: „To proste, wydawało się, rozporządzenie doprowadziło w ciągu dwóch miesięcy do absurdów biurokracji. Jeden regulamin potrafi liczyć 134 strony. Ostatecznie od 1 stycznia 2019 r. nauczyciele będą oceniani tylko na podstawie ministerialnych kryteriów. Regulaminy i wskaźniki znikną, a dyrektorom w ocenianiu pomoże algorytm, nad którym pracuje MEN”.

Projekt zakłada, że za każde ministerialne kryterium będzie można uzyskać od 0 do 3 punktów. Nauczyciele, którzy zdobędą 95 proc. punktów, uzyskają ocenę wyróżniającą – tylko oni będą mogli liczyć na specjalną premię, tzw. 500 plus dla nauczycieli. Premie w tej wysokości będą jednak wypłacane dopiero od 2022 r.

Wcześniej dodatki będą niższe – w 2020 r. ma to być ok. 95 zł, a w 2021 – blisko 190 zł.

Na ocenę bardzo dobrą trzeba będzie uzyskać co najmniej 80 proc. punktów, na dobrą – 55 proc. Ci, którzy nie osiągną tego wyniku, otrzymują ocenę negatywną.

Nie jest jasne, czy dyrektorzy będą wystawiali tylko pełne punkty, a może to być kluczowe. Jak zwraca uwagę „Głos Nauczycielski”, by dostać 500 plus, nauczyciel dyplomowany będzie musiał zdobyć aż 65,55 na 69 punktów.

Jak czytamy w „GW”, gdyby dyrektor mógł wystawiać tylko pełne punkty, próg wzrósłby do 66. Wystarczy zawalić jedno kryterium, by pożegnać się z premią. ZNP myśli o proteście.

– Cieszymy się, że pani minister przychyliła się do naszych uwag i wycofuje się z systemu, który byłby szkodliwy dla nauczycieli, ale to, co pozostaje, też jest dalekie od ideału – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

– Chcemy rozmawiać o liście kryteriów, bo obecne są np. niemal niemożliwe do zrealizowania dla nauczycieli specjalistów: pedagogów, psychologów, bibliotekarzy. A to oznacza odebranie im szans na zdobycie wyróżniającej oceny - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(160)
YYY
5 lata temu
chory system, chorzy ludzie...nauczyciel, który MA DOŚWIDCZENIE, WIE WIĘCEJ, UMIE WIĘCEJ, MA WYNIKI NA POZIOMIE OGÓLNOPOLSKIM MA WYKAYWAĆ SIĘ W 23 ELEMENTACH....CHORE LUDZIE...PRZECIEŻ ON JUŻ ZDAŁ EGZAMIN UZYSKUJĄC POZIOM OGÓLNOPOLSKI....23 PUNKTY POWINIEN ZALICZAĆ NAUCZYCIEL POCZATKUJĄCY. bO ON MA SĘ DOUCZAĆ....DYPLOMOWANY MA POZIOM KTÓRY W 1- YM PUNKCIE ZALICZA WSZYSTKIE....DOSZEDŁ DO POIOMU OGÓLNOPOLSKIEGO....CO POCZATKUJĄCY Z POZIOMEM MIEJSKIM ALBO GMINNYM MNIEJ MA SIIĘ WYKAYWAĆ.....CHOREEEE....CHORE....CHORE,,,LUDZIE POLSKA JEST CHORA
drops
6 lat temu
a ja mam 50 zł brutto za wychowawstwo
nick
6 lat temu
Współpraca z parafią współpraca z uczelnią wyższą .... W PRZEDSZKOLU!!! Graculacje
Wkurzona nauc...
6 lat temu
Proponuję wypunktowac Zalewską.
DARMOZJADY
6 lat temu
byłam kiedyś nauczycielem .Jest to najciezszy zawód,.nie ma ,wakacje od lipca do polowy sierpnia .W szkole sredniej do 10 lipca rekrutacja .Gdy jest dzien wolny od lekcji to nauczyciele przychodza do pracy .DARMOZJADY Sproboj i ty ,Ciagłe szkolenia .,pisanie konspektow ,przygotowanie sie do lekcji ,Przez 45 minut zapanoeac nad 30 paroma osobami -to sztuka,Nie ublizajcie nauczycielom Ja juz nie chciałabym tam pracowax
...
Następna strona