Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

Nauczyciel ma pracować za darmo. Dyrektorzy kreatywnie wykorzystują przepisy

342
Podziel się:

Chcesz awansować? Zdobądź pieniądze na szkołę albo prowadź za darmo zajęcia po godzinach. W ten sposób niektórzy dyrektorzy szkół wykorzystują przepisy, które wprowadziło Ministerstwo Edukacji.

Praca z uczniami już nie wystarczy, by być wysoko ocenianym nauczycielem
Praca z uczniami już nie wystarczy, by być wysoko ocenianym nauczycielem (East News)

W znowelizowanej Karcie nauczyciela znalazł się zapis, zgodnie z którym nauczyciel powinien "realizować czynności i zadania zgodnie z potrzebami szkoły". Szczegóły ma doprecyzować dyrektor, a od tych szczegółów zależy ocena pracy jego podwładnych i ewentualne awanse oraz podwyżki. W szkolnych regulaminach już zaczęły pojawiać się absurdalne zapisy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Czego domagają się dyrektorzy? Chociażby organizowania warsztatów z zakresu psychologii rozwojowej dla rodziców. W innej szkole lepszą ocenę ma dostać nauczyciel, który poświęci swój czas wolny i za darmo poprowadzi zajęcia dodatkowe dla uczniów.

A to jeszcze nie koniec, bo jak zapowiada "DGP", nauczyciele mogą być wkrótce odpowiedzialni za PR szkół czy wręcz pozyskiwanie dla nich dodatkowych środków. Bez tego będą mogli zapomnieć o szybkim rozwoju kariery. Związek Nauczycielstwa Polskiego alarmuje, że lada chwila może dochodzić do prawdziwych absurdów.

Zmiany w Karcie nauczyciela to tylko jeden z problemów, który trapi pracowników edukacji. Przede wszystkim chcą lepiej zarabiać. Nie podoba im się również podejście obecnej minister edukacji do ich pracy. W związku z tym - jak informowaliśmy w money.pl - planują protest przed ministerstwem. Ma to być pierwsze ostrzeżenie przed ewentualnym ogólnopolskim protestem.

Zobacz także: 21 kwietnia nauczyciele będą manifestować w Warszawie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

edukacja
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(342)
EWelina
4 lata temu
Dyrektor w centrum Krakowa na oczach uczniów wyzywa nauczyciela, w nerwowych słowach mówi ze jest nieodpowiedzialny i dziecinny, oraz że powinien uważać na słowa. Nauczyciel się broni jak może, bo zarzut jest bezpodstawny . .. i tak dalej. Dyrektor jest utytułowany, a nauczyciel nie. Za dyrektorem stoi Kuratorium i Urząd Miasta , a za nauczycielem nie. Katalog uwag skierowany przez innego nauczyciela ( nie anonim!) !do PIP, iż dyrektor nadużywa władzy, ginie w procedurach . Czyżby nawet Państwowej Inspekcji pracy nie można zaufać. Poza tym , w chwili kontroli dyrektor jest wzorem pracodawcy z szerokim uśmiechem. Jak jest wiedzą tylko Ci co w kotle. Premie, dodatki, dalej dla znajomych króliczka. Który to rok - 2018. Kraków - tu łamie się konstytucję i prawo!
Orin
5 lata temu
Obawiam się, że nie będzie w tym zawodzie ani tych doświadczonych ani nowych, młodych nauczycieli, którzy mogliby kszałcić nasze dzieci. Warunki dla młodych zarówno finansowe jak i ścieżka kariery są nie do przyjęcia. Dla tych, którzy już pracują zresztą też. Pogarda i brak szacunku z każdej strony a szczególnie p.miniater. Do tego wszystkiego niska płaca i praca za darmo. Brakuje słów żeby to nazwać. Jak tak dalej pojdzie, szkoly trzeba będzie zlikwidować bo nikt do pracy nie przyjdzie.
Eli
5 lata temu
Tak źle w szkolnictwie jeszcze nie było. Niedługo dojdzie do takiego absurdu, ze dzieci pójdą do kącika, s my będziemy tworzyć papierologię, bo nie wystarczy na to czasu w domu.
Nikc
5 lata temu
Źle się dzieje w polskim szkolnictwie.
Weroniks
5 lata temu
Nauczyciel kontraktowy nie zarabia najniższej krajowej!
...
Następna strona