Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Będą zmiany w podatkach. Chodzi o poszkodowanych przez nawałnice

7
Podziel się:

Premier w sztabie antykryzysowym. Zapowiada szereg zmian w przepisach. Chodzi m.in. o osoby korzystające z pomocy Lasów Państwowych - nie będą musiały płacić podatku. Powstanie też program wsparcia odbudowy parków.

Premier Beata Szydło ma polecić Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi finansów, wprowadzenie zmian w przepisach podatkowych
Premier Beata Szydło ma polecić Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi finansów, wprowadzenie zmian w przepisach podatkowych (Andrzej Hulimka/Reporter)

Premier w sztabie antykryzysowym. Zapowiada szereg zmian w przepisach w związku z nawałnicami. Chodzi m.in. o osoby korzystające z pomocy Lasów Państwowych - nie będą musiały płacić podatku. Procedury w razie podobnych zdarzeń mają być prostsze.

W środę w Gostyniu w Wielkopolsce Beata Szydło uczestniczyła w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu antykryzysowego ws. sytuacji po nawałnicach, które ponad tydzień temu przeszły nad regionem i częścią kraju.

Ma być prościej

Premier zapowiedziała zmiany w podatkach w związku z usuwaniem skutków nawałnic.

- Polecę panu ministrowi finansów, żeby dokonał zmian w przepisach podatkowych w taki sposób, ażeby osoby, które uzyskują pomoc ze strony Lasów Państwowych przy usuwaniu skutków nawałnic w lasach prywatnych, pozyskiwanie drewna, również nie musiały odprowadzać od tego podatków, były z tego zwolnione - powiedziała szefowa rządu.

Zaznaczyła ponadto, że na czwartkowym posiedzeniu Rady Ministrów szef MSWiA Mariusz Błaszczak przedstawi kompleksową informację o działaniach podejmowanych w związku z sytuacją powstałą w wyniku sierpniowych nawałnic w Polsce i pomocy udzielanej poszkodowanym.

Beata Szydło zapowiedziała też przygotowanie pakietu zmian legislacyjnych.

- Chcemy wprowadzić zmiany w poszczególnych przepisach tak, ażeby uprościć i przygotować na ewentualność takich zdarzeń, żeby te procedury, które obowiązują, były jak najprostsze i jak najszybciej można było działać - zaznaczyła szefowa rządu.

Zobacz także: Zobacz też: Premier i minister obrony we wsi Rytel

Szefowa rządu przypomniała, że podpisała rozporządzenie, które upraszcza procedury administracyjne związane z remontem lub odbudową domów i mieszkań zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku nawałnic, a w środę podpisze rozszerzenie tego rozporządzenia.

Lekcje z zagrożenia

- Będzie poszerzone, ponieważ w części gminy zgłosiły się dopiero po dniu, kiedy zostało ono wydane - powiedziała premier.

Poinformowała również, że po rozmowie z wojewodą wielkopolskim uznała, iż należy pomóc samorządom w odbudowie parków.

- Te zniszczenia są tak duże, że poleciłam ministrowi ochrony środowiska, żeby stworzyć program, aby z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska samorządy mogły uzyskać pieniądze na odbudowę tych zniszczonych parków - powiedziała Szydło.

Dodała, że poleci również minister edukacji narodowej, aby w podstawie programowej ujęte zostały zasady zachowania się i przygotowania do sytuacji kryzysowych.

- Bardzo często jest tak, że służby powiadamiają o tym, że jest zagrożenie, a to zagrożenie często po prostu jest lekceważone. Uważam, że powinny być również w ramach nauki w szkołach lekcje przygotowania do takich sytuacji zagrożeń prowadzone - podkreśliła Beata Szydło .

Szkoła bez opóźnień

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann powiedział na konferencji, że pierwsze pieniądze przeznaczone przez rząd na odszkodowania dla poszkodowanych trafiły już na konto samorządu.

- Gorąca prośba i apel do wszystkich samorządów Wielkopolski o to, żeby wypłacać pieniądze. Obywatele naszego województwa czekają na to - mówił wojewoda. - W Wielkopolsce współpraca z samorządami układa się bardzo dobrze, żeby nie powiedzieć wzorcowo, za co bardzo dziękuję państwu wójtom, burmistrzom, starostom - podkreślił.

Hoffmann poinformował również, że na terenie całego województwa nie jest zagrożony termin rozpoczęcia roku szkolnego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
fdf
7 lat temu
hahahhahahahahahahhahahahhahahahahhahahhahahahahahhahahaha
1,2....
7 lat temu
Może tak zwyczajnie się ubezpieczyć jak każdy myślący,co ma do stracenia bo ma własność(mieszkanie,dom,samochód.....prowadzi gospodarstwo rolne...itd).Ludzie,dlaczego mam płacić jako obywatel tym CWANIAKOM,którzy się nie chcą ubezpieczyć???? BEZPRAWIE,bezmyślność i SKANDAL.
bb
7 lat temu
Zwolnienia z podatków?? i znów spadną wpływy do Skarbu Państwa i czymś tą dziurę trzeba bedzie wypełnić!! Czym? Oczywiście, że szukaniem tej kasy gdzieś indziej - w kieszeniach podatników. Dlaczego znowu mam dopłacać do matołków, którzy nie pomyśleli i nie ubezpieczyli nieruchomości?? Wniosek: to tym bardziej uświadomi ludzi w poczuciu żeby nie wydawać kasy na ubezpieczenie domu bo Państwo Ci da kasę za nic?!
miejscowy
7 lat temu
... a jaka to klęska była w moim Gostyniu ? że aż sztab zwołano !
widz
7 lat temu
Wiadomo że to nawałnice wszystkiemu winne , taka klęska. Trzeba znależć usprawiedliwienie jak w szkole