Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nawałnice nad Polską. 352 interwencje strażaków w całym kraju

0
Podziel się:

Intensywne i obfite opady deszczu spowodowały liczne podtopienia piwnic. Zalane zostały także niektóre ulice, bo studzienki kanalizacyjne nie były w stanie na bieżąco odprowadzać wody.

Nawałnice nad Polską. 352 interwencje strażaków w całym kraju
(PAP/Stanisław Rozpędzik)

Połamane drzewa, uszkodzone budynki, zalane piwnice - to bilans nawałnic, które w ciągu ostatniej doby przeszły nad Polską. W sumie strażacy interweniowali ponad 350 razy. Najtrudniejsza sytuacja była w woj. małopolskim. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji już przygotowało środki na pomoc doraźną.

Aktualizacja 11:16

_ - W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali 352 razy w całym kraju. Najwięcej z naszych akcji związanych było z burzami i silnymi wichurami. Usuwaliśmy połamane drzewa, konary i zabezpieczyliśmy budynki przez zalaniem, wypompowywaliśmy wodę z piwnic i ulic _ - poinformował rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak. Jak dodał, najtrudniejsza sytuacja była w woj. małopolskim, a także w woj. świętokrzyskim i lubelskim.

Według rzecznika na terenie powiatów limanowskiego i myślenickiego (Małopolska) zostało podtopionych bądź zalanych 658 budynków, w tym 413 budynków mieszkalnych. Strażacy ok. 100 razy interweniowali też w powiecie nowosądeckim i gorlickim.

Na Podkarpaciu intensywne i obfite opady deszczu spowodowały liczne podtopienia piwnic. Zalane zostały także niektóre ulice, bo studzienki kanalizacyjne nie były w stanie na bieżąco odprowadzać wody.

Dyżurny podkarpackiej straży pożarnej Grzegorz Poterała poinformował, że strażacy interweniowali w nocy ponad 50 razy w Mielcu i najbliższej okolicy miasta. Skutki burz usuwali m.in. w Trześni, gdzie wiatr zerwał dach z budynku mieszkalnego.

Według Wojciecha Czanerle z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, mimo intensywnych opadów deszczu nie pojawiło się zagrożenie powodziowe.

Dzisiaj minister administracji i cyfryzacji zapewnił, że mieszkańcy poszkodowanych regionów mogą liczyć na pomoc.

_ - Ludzie mogą liczyć na doraźną pomoc do 6 tys. zł, która jest wypłacana niemal natychmiastowo. To są indywidualne zasiłki, wniosek zgłasza się do wojewody i on wypłaca je ze swojego budżetu, my potem te pieniądze zwracamy. I to dzieje się w ciągu kilku dni _ - powiedział w radiowych _ Sygnałach Dnia _ Trzaskowski.

Jak dodał, są też pieniądze, które mogą być wypłacone na remont budynku. _ - Tutaj sytuacja jest trudniejsza, trzeba oszacować straty, są specjalne komisje gminne i później wojewoda to weryfikuje, te pieniądze są wypłacane w przeciągu tygodni _ - powiedział Trzaskowski.

Czwartek był kolejnym dniem intensywnych burz nad Polską. Strażacy przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas nawałnic i burz. Usuńmy donice z parapetów i balkonów. Jeśli wychodzimy z domu, pozamykajmy okna i drzwi. Jeśli burza zacznie się, gdy będziemy w drodze, nie chowajmy się pod drzewami, wiatami czy słupami, tylko w budynku. Jeśli jedziemy autem, zatrzymajmy się na poboczu, lub lepiej na parkingu, i przeczekajmy..

Nawałnicę przechodzą nad Polską od niedzieli. Najtrudniejsza sytuacja była w niedzielę i w poniedziałek, kiedy to strażacy przeprowadzili w sumie ponad 2300 akcji związanych z intensywnymi opadami deszczu i wichurami. W nocy z wtorku na środę silne opady deszczu spowodowały wezbranie lokalny potoków i rzek m.in. w dwóch powiatach myślenickim i limanowskim (woj. małopolskie). Podtopionych zostało ponad 400 budynków mieszkalnych i m.in. szpital.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)