Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nawałnice w Polsce. Poszkodowani dostali zasiłki

0
Podziel się:

W ostatnich kilku tygodniach burze, które przeszły nad województwem podlaskim, spowodowały szkody w budynkach, uprawach rolnych i lasach.

Nawałnice w Polsce. Poszkodowani dostali zasiłki
(Wawok/REPORTER)

118 rodzin z województwa podlaskiego, w których gospodarstwach doszło do szkód wywołanych przez wichury i burze, dostało zasiłki do 6 tys. zł - poinformowała dziś rzeczniczka wojewody Joanna Gaweł. Na konta 31 gmin trafiło 520,5 tys. zł.

W ostatnich kilku tygodniach burze, które przeszły nad województwem podlaskim, spowodowały szkody w budynkach, uprawach rolnych i lasach. Na szczęście, nikt nie odniósł obrażeń.

Według danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, zniszczonych bądź uszkodzonych w bardzo różnym stopniu zostało podczas lipcowych i sierpniowych nawałnic 294 budynków mieszkalnych w regionie.

Gminy, które dotąd zwróciły się z wnioskiem do wojewody o wypłatę zasiłków, to: Dąbrowa Białostocka, Drohiczyn, Filipów, Grodzisk, miasto Hajnówka, gmina Hajnówka, Klukowo, Knyszyn, Kołaki Kościelne, Łapy, gmina Łomża, Nowe Piekuty, Przytuły, Rutki, gmina Sejny, gmina Siemiatycze, miasto Siemiatycze, Szumowo, Śniadowo, Wizna, gmina Zambrów, Zawady, Puńsk, Bargłów Kościelny, Nowinka, Jaświły, Sokoły, Wysokie Mazowieckie, Tykocin, Janów i Goniądz.

Służby wojewody podlaskiego przypominają, że o wypłatę zasiłków do 6 tys. zł wnioskują wójtowie po przeprowadzonym wcześniej wywiadzie środowiskowym. Procedura uzyskania pomocy wygląda tak, że po zgłoszeniu szkody przez gospodarza, gmina przeprowadza wywiad środowiskowy, szacuje straty i występuje do wojewody o przyznanie pomocy.

Wojewoda przyznaje dotacje z własnych rezerw. Jeśli się skończą, wystąpi do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o przyznanie kolejnych pieniędzy.

Joanna Gaweł przypomniała, że mieszkańcy mogą się też ubiegać, za pośrednictwem gminy, o wyższą kwotę pomocy - do 20 tys. zł - na remonty uszkodzonych domów, lub także o 100 tys. zł na odbudowę. W tym ostatnim przypadku konieczne jest załączenie przez gminę do wniosku m.in. protokołu przygotowanego przez rzeczoznawcę majątkowego (posiadającego uprawnienia zawodowe do szacowania szkód). Takie wnioski jednak jeszcze do wojewody nie trafiły.

Dodała, że wojewoda podlaski powołał dotąd 64 komisje (pracujące w 36 gminach) szacujące straty w uprawach i budynkach gospodarczych. _ - Z wstępnych informacji wynika, że nawałnice zniszczyły przede wszystkim zboża, uprawy kukurydzy i ziemniaków. Również wstępnie szacuje się, że uszkodzonych jest, w różnym stopniu, kilkadziesiąt budynków gospodarczych _ - powiedziała Gaweł.

W dwóch gminach szacowanie szkód skończyło się. W Krasnopolu i Klukowie straty w pięciu gospodarstwach oszacowane zostały na 519 tys. zł. Po oszacowaniu szkód przez komisje wojewoda podlaski wystąpi do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dofinansowanie do oprocentowania kredytów - dodała Gaweł.

Czytaj więcej w Money.pl
Padał grad wielkości kurzych jaj. Szacują straty Najwięcej szkód spowodowały gwałtowne burze w powiatach: olsztyńskim, ostródzkim i iławskim, nieco mniej w powiatach: mrągowskim i lidzbarskim.
Rekordy ciepła i ostrzeżenia przed nawałnicami Węgrzy i Słowacy walczą z kolejną falą tropikalnych upałów. Dziś słupek rtęci na Węgrzech pokazał 40 stopni w cieniu.
Rusza pomoc po burzach. I Trwa szacownie strat po burzach i nawałnicach, które przeszły nad Polską w weekend.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)