Notowania

kazachstan
04.04.2011 07:41

Nazarbajew utrzymał władzę w Kazachstanie

Według wstępnych wyników dotychczasowy prezydent zdobył 95 proc. głosów. Opozycja zbojkotowała wybory.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent 16-milionowego Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew (na zdj.) zapewnił sobie kolejną pięcioletnią kadencję, uzyskując w niedzielnych wyborach 95,5 proc. głosów - wynika z cząstkowych rezultatów podanych przez Centralną Komisję Wyborczą.

Nieco wcześniej 70-letni Nazarbajew zadeklarował, że jest zwycięzcą wyborów. - _ Pierwsze wyniki podane przez komisję oraz sondaże powyborcze wskazują, że nasi obywatele akceptują wysiłki, które podejmuję od 20 lat _ - oświadczył Nazarbajew w czasie wizyty w siedzibie swojej partii.

Ostateczne rezultaty mają być znane jeszcze dzisiaj. Według dotychczasowych danych frekwencja wyniosła 89,9 proc. Komisja zastrzegła, że frekwencja z pewnością wzrośnie po dostarczeniu kart do głosowania z daleko położonych części kraju.

Nazarbajew miał trzech kontrkandydatów - lojalnych wobec obozu władzy. Jeden z nich oświadczył w niedzielę, że oddał głos na prezydenta.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t83733.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;i;kazachstan;utworza;unie;celna,27,0,626459.html) Rosja i Kazachstan utworzą unię celną
Politycy opozycyjni odmówili udziału w wyborach i zaapelowali o ich bojkot nazywając głosowanie _ fikcją _.

Nazarbajew, wyznaczając wybory prawie dwa lata przed terminem, zaskoczył opozycję i uniemożliwił jej mobilizację. Pod koniec stycznia Rada Konstytucyjna Kazachstanu uznała za niekonstytucyjne referendum w sprawie wydłużenia kadencji Nazarbajewa do roku 2020. W tej sytuacji prezydent wydał 4 lutego dekret wyznaczający kwietniowy termin elekcji.

Na temat wyborów wypowie się Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), której obserwatorzy monitorowali głosowanie w całym kraju. Dotychczas, według OBWE, żadne wybory od uzyskania przez Kazachstan niepodległości nie były wolne.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t114478.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/reforme;emerytalna;sarkozego;popiera;kazachstan,47,0,700463.html) Reformę emerytalną Sarkozego popiera Kazachstan Prezydent tego kraju sam wprowadził podobną reformę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t100163.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kazachstan;rosja;i;bialorus;zlaczone;unia;celna,255,0,640255.html) Kazachstan, Rosja i Białoruś złączone unią celną Do Eurasecu chcą jeszcze dołączyć Tadżykistan i Kirgistan.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t18890.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kazachstan;wycofal;zolnierzy;z;iraku,47,0,378927.html) Kazachstan wycofał żołnierzy z Iraku Wysłany w 2003 roku kontyngent kazachski liczył 29 żołnierzy wojsk inżynieryjnych.
Tagi: kazachstan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz