Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NBP będzie podtrzymywał koniunkturę?

0
Podziel się:

Przedstawiciel zarządu banku uważa, że przyszły wzrost gospodarczy zależeć będzie m.in. od tego, czy inwestycje prywatne skompensują spadek inwestycji publicznych.

NBP będzie podtrzymywał koniunkturę?
(Nejron/Dreamstime)
bEKVVEgR

Przyszły wzrost gospodarczy zależeć będzie m.in. od tego, czy inwestycje prywatne skompensują spadek inwestycji publicznych. Dlatego zacieśnianie polityki pieniężnej musi być odpowiednio dozowane i nie ograniczać inwestycji finansowanych z kredytu - powiedział Andrzej Raczko, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

_ Pozytywny scenariusz zależeć będzie od tego, co będzie działo się z cenami i żądaniami płacowymi. Hamowanie przyszłej inflacji za pomocą bieżących podwyżek stóp procentowych będzie ograniczać inwestycje finansowane z kredytu. W rezultacie zmniejszy się dynamika zatrudnienia i tempo wzrostu PKB. Dlatego zacieśnianie polityki pieniężnej musi być odpowiednio dozowane _ - powiedział Raczko w rozmowie z _ Gazetą Wyborczą _.

_ - Przyszły wzrost będzie zależeć m.in. od tego, jak Europa poradzi sobie z kryzysem finansowym. Teraz wzrost gospodarczy Polski częściowo napędzają inwestycje publiczne. W którymś momencie ten impuls się skończy. Pytanie, czy do tego czasu rozkręcą się inwestycje prywatne i będą one na tyle duże, by skompensować spadek inwestycji publicznych? Jeśli tak, to wzrost PKB utrzyma się na obecnym poziomie _ - powiedział.

bEKVVEgT

Zdaniem Raczki nie należy oczekiwać imponującego boomu inwestycyjnego, przynajmniej dopóki nie będzie jasnego sygnału, że kryzys gospodarczy się skończył.

_ - Firmy będą podejmować tylko te projekty, które dotyczą wymiany zużytych maszyn, gdy niezbędne będzie wprowadzanie innowacji technologicznej, albo w związku ze zmianą struktury popytu - na przykład zmiany kierunku eksportu _ - ocenia Raczko.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t115762.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/z;koniunktura;lepiej;ale;nastroje;zle,6,0,825606.html) Z koniunkturą lepiej, ale nastroje złe Przedsiębiorstwa spodziewają się spadku produkcji, zamówień i zatrudnienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/t80758.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/niemiecka;lokomotywa;nabiera;rozpedu,6,0,819462.html) Niemiecka lokomotywa nabiera rozpędu Widać wyraźne efekty ożywienia gospodarki. Bezrobocie wyraźnie spada.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t138154.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/ekonomisci;ocenili;rostowskiego;minister;na;troje;z;plusem,209,0,818129.html) Ekonomiści ocenili Rostowskiego: Minister na tróję z plusem Najsłabszą notę szef resortu finansów dostał za zmiany w OFE. Najlepiej radził sobie z kryzysem.
bEKVVEhu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)