Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nbp
31.07.2013 07:26

NBP: pierwszy, polski banknot polimerowy

Dwudziestozłotowy banknot zostanie wyemitowany z okazji setnej rocznicy powstania Legionów Polskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Będzie pierwszy polski banknot polimerowy, a zamiast kolekcjonerskich monet dwuzłotowych pojawią się pięciozłotówki. Narodowy Bank Polski zapowiada plany emisyjne na przyszły rok.

Przemysław Kuk z NBP powiedział, że w przyszłym roku kolekcjonerzy banknotów dostaną do rąk banknot polimerowy o wyjątkowych walorach artystycznych. Projekt banknotu z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego powstał na początku lat 90-tych w pracowni Andrzeja Heidricha. Banknot miał mieć nominał 5 milionów złotych, ale z powodu denominacji, nigdy nie wszedł do obiegu.

Dwudziestozłotowy banknot zostanie wyemitowany z okazji setnej rocznicy powstania Legionów Polskich.

Kolekcjonerzy monet pożegnają się za to z popularnymi dwuzłotówkami. Zostaną one zastąpione pięciozłotówkami, o parametrach takich jak monety 5 - złotowe będące w obiegu.

W przyszłym roku do rąk kolekcjonerów trafią między innymi monety upamiętniające 70 rocznicę Powstania Warszawskiego, zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi, czy setną rocznicę urodzin Jana Karskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe zabezpieczenia na banknotach W kwietniu 2014 roku do obiegu trafią banknoty z nowymi zabezpieczeniami, znaki graficzne nie zmienią się.
NBP wyda pierwszy banknot polimerowy Na polimerowym banknocie znajdzie się wizerunek Józefa Piłsudskiego z projektu banknotu, którego nigdy nie wprowadzono do obiegu.
Mamy 574 miliony euro nadwyżki NBP podał, że w maju eksport został oszacowany na poziomie 12 mld 385 mln euro, a import na 12 mld 272 mln euro.
Tagi: nbp, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, gospodarka polska, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz