Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NBP prognozuje wzrost PKB powyżej 2,5 proc.

0
Podziel się:

Trudniejsza sytuacja ma panować w kilku krajach naszego regionu.

NBP prognozuje wzrost PKB powyżej 2,5 proc.
(Benis Arapovic/Dreamstime.com)

Spowolnienie aktywności gospodarczej w Polsce i krajach bałtyckich w 2012 roku będzie relatywnie niewielkie, a dynamika PKB powinna przekroczyć 2,5 proc. - wynika z raportu NBP _ Analiza sytuacji gospodarczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej - styczeń 2012 _. Z kolei inflacja bazowa w krajach regionu powinna według niego wzrosnąć.

_ Malejące tempo wzrostu eksportu oraz utrzymująca się słabość popytu krajowego prawdopodobnie wpłyną na obniżenie się tempa wzrostu gospodarczego w regionie w 2012 r. Oczekiwane spowolnienie aktywności gospodarczej będzie relatywnie niewielkie w Polsce i krajach bałtyckich, gdzie dynamika PKB w 2012 r. powinna przekroczyć 2,5 proc. _ - napisano w raporcie.

Zobacz jak zmieniało się polskie PKB w ciągu ostatnich 5 lat

Według NBP wynika to z nieco mniejszego wpływu sytuacji w strefie euro na gospodarki tych krajów. Natomiast w Czechach, Słowacji i na Węgrzech spadek aktywności gospodarczej prawdopodobnie będzie bardziej znaczący. Szczególnie dotkliwe spowolnienie oczekiwane jest na Węgrzech, gdzie brany jest pod uwagę nawet spadek PKB w ujęciu rocznym_ . Dodatkowo silna deprecjacja forinta oraz wzrost podatków pośrednich (od początku 2012 r. najwyższa stawka VAT w UE - 27 proc.) sprawią, że Węgry będą również krajem o najwyższej inflacji w regionie _ - dodano.

Narodowy Bank Polski spodziewa się również utrzymywania inflacji bazowej na podwyższonym poziomie na początku tego roku w krajach regionu, ale jej wzrostu nie można wiązać ze wzrostem presji inflacyjnej.

_ Wzrost inflacji w tych miesiącach miał miejsce zwłaszcza w krajach regionu o płynnym kursie walutowym (Czechy, Polska, Węgry, Rumunia) i wiązał się z deprecjacją ich walut, jaka miała miejsce od września 2011 r. Osłabienie kursu walut krajowych spotęgowało wzrosty cen surowców na świecie w tym okresie i przełożyło się na największy w regionie wzrost cen energii, zwłaszcza paliw _ - napisał NBP w raporcie poświęconym krajom regionu.

Zdaniem NBP wzrostu inflacji bazowej nie należy upatrywać we wzroście presji inflacyjnej, ponieważ sytuacja na rynku pracy nie poprawiła się znacząco w tym okresie, a wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych nie wzrosły. _ Wydaje się zatem, że jej wzrost wynikał przede wszystkim z przekładania się wysokich cen energii i żywności na inne kategorie cen konsumpcyjnych, a także zmian stawek podatków pośrednich (głównie VAT) _ - dodano.

NBP prognozuje, że w latach 2012-2013 wkład cen energii i żywności do inflacji w krajach regionu powinien się zmniejszyć. Oczekiwany jest spadek dynamiki tych kategorii cen, co ma być wynikiem stabilizacji cen na światowych rynkach surowcowych_ . Prawdopodobnie, zwłaszcza na początku 2012 r., inflacja bazowa nadal będzie utrzymywać się na podwyższonym poziomie, w wyniku przenoszenia się wysokich cen energii i żywności na inne kategorie. Dodatkowo w niektórych krajach regionu (m.in. w Czechach, Polsce i na Węgrzech) czynnikiem działającym w kierunku wzrostu inflacji, w tym także inflacji bazowej, będą planowane na początek 2012 r. podwyżki podatków pośrednich (VAT, akcyzy na tytoń, alkohol i paliwa) _ - konkluduje raport NBP.

Czytaj więcej o polskiej gospodarce
Polska będzie liderem. Pod warunkiem, że... Szwajcarski bank inwestycyjny UBS opublikował nowe prognozy dla polskiej i światowej gospodarki.
Nowa prognoza wzrostu PKB. Rząd będzie musiał ostro ciąć wydatki Zdaniem ekspertów, w przyszłym roku konieczna będzie duża dyscyplina budżetowa.
Wzrost gospodarczy w 2012 roku będzie niższy Narodowy Bank Polski napisał tak w Założeniach polityki pieniężnej na przyszły rok.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)