Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP według Leppera

0
Podziel się:

Zadania Narodowego Banku Polskiego powinny zostać rozszerzone o zapewnienie rozwoju gospodarczego i wzrostu zatrudnienia już od 2007 roku - uważa Andrzej Lepper, przewodniczący Samoobrony.

NBP według Leppera

Zadania Narodowego Banku Polskiego powinny zostać rozszerzone o zapewnienie rozwoju gospodarczego i wzrostu zatrudnienia już od 2007 roku - uważa Andrzej Lepper, przewodniczący Samoobrony.

"Dobrze by było, gdyby ta ustawa weszła w życie jak najszybciej. Jeżeli ustawaChcemy, aby NBP miał zapisane, że odpowiada za gospodarkę, zatrudnienie i za inflację, kreowanie pieniądza i politykę cenową - Andrzej Lepper będzie obowiązywać, to nie w tej kadencji (prezesa NBP), tylko od następnej, czyli od nowego roku" - powiedział Lepper na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Sejm nie zaczął jeszcze prac nad projektem nowelizacji ustawy o NBP autorstwa Samoobrony, który przewiduje wpisanie jako podstawowego celu działalności NBP utrzymanie "stabilnego poziomu cen, rozwoju gospodarczego i wzrostu zatrudnienia".

Obecnie ustawa o NBP definiuje cele NBP jako utrzymanie stabilnego poziomu cen przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP.

"Chcemy, żeby projekt nowelizacji ustawy o NBP nie zachwiał finansami państwa, żeby nie można powiedzieć, że Samoobrona robi zamach na niezależność NBP" - powiedział Lepper.

Zdaniem Leppera, Sejm powinien w taki sposób pracować nad projektem Samoobrony, aby "wypracować taką ustawę, która będzie zgodna z prawem Unii Europejskiej".

"Nic, co nie jest zgodne z prawem nie będzie przez nas przyjęte. Ustawa musi być zgodna z prawem UE i konstytucją RP " - powiedział.

Samoobrona chce wprowadzić możliwość odwoływania prezesa NBP w razie, gdyby dopuścił się poważnego uchybienia swoim obowiązkom wynikającym z ustawy. Samoobrona proponuje również by dodać możliwość odwołania prezesa NBP w razie nieprzyjęcia przez Sejm sprawozdania Rady Polityki Pieniężnej z wykonania założeń polityki pieniężnej. Wówczas prezydent RP mógłby wystąpić z wnioskiem o odwołanie prezesa NBP z pełnionej funkcji przed upływem kadencji.

Obecnie prezesa NBP można odwołać tylko w razie długotrwałej choroby, skazania prawomocnym wyrokiem za popełnione przestępstwo lub orzeczenia przez Trybunał Stanu zakazu zajmowania wysokich stanowisk.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)