Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Netanjahu nakazał wstrzymanie kontaktów z Palestyńczykami

0
Podziel się:

Premier Izraela nakazał wstrzymanie wszystkich kontaktów na wysokim szczeblu z władzami Autonomii Palestyńskiej z wyjątkiem dotyczących kwestii bezpieczeństwa.

Netanjahu nakazał wstrzymanie kontaktów z Palestyńczykami
(Remy Steinegger/World Economic Forum (CC BY SA 3.0))

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nakazał wstrzymanie wszystkich kontaktów na wysokim szczeblu z władzami Autonomii Palestyńskiej z wyjątkiem dotyczących kwestii bezpieczeństwa - poinformowali przedstawiciele władz izraelskich.

Zakaz nie obejmuje minister sprawiedliwości Cipi Liwni, która koordynuje rozmowy pokojowe ze stroną palestyńską.

Jeden z przedstawicieli władz Izraela powiedział, że jest to odpowiedź _ na poważne naruszenie przez Palestyńczyków ich zobowiązań wynikających z rozmów pokojowych _. W ubiegłym tygodniu palestyński prezydent Mahmud Abbas ogłosił, że podpisał wnioski, by Palestyna stała się sygnatariuszem 15 oenzetowskich traktatów i konwencji międzynarodowych.

Inny przedstawiciel rządu izraelskiego poinformował, że izraelscy ministrowie, dyrektorzy generalni ministerstw i inni wysocy rangą urzędnicy nie będą już mogli spotykać się ze swoimi odpowiednikami z Autonomii Palestyńskiej, sprawującymi ograniczoną władzę na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Minister Liwni, która jest szefową zespołu izraelskich negocjatorów w procesie pokojowym, a także urzędnicy zajmujący się obroną i bezpieczeństwem, będą mogli nadal spotykać się ze stroną palestyńską.

Nie jest jasne, jakie będą praktyczne skutki decyzji Netanjahu. Palestyński minister pracy Ahmad Madżdalani umniejszył jednak jej znaczenie. Podkreślił, że _ 90 procent codziennych spraw jest załatwianych z izraelską administracją wojskową _. _ Tak naprawdę nie organizuje się spotkań między ministrami palestyńskimi a izraelskimi, z wyjątkiem resortów finansów _ - powiedział.

Według palestyńskiego źródła rządowego może chodzić o początek zamrożenia transferu ceł i podatków, zbieranych przez Izrael i należnych Autonomii Palestyńskiej, gdyż większość spotkań między przedstawicielami ministerstw finansów dotyczy tych opłat.

Przedstawiciele władz Izraela i Autonomii Palestyńskiej od lat współpracują w sprawach cywilnych, takich jak ochrona środowiska, woda czy energia.

W niedzielę, na cotygodniowym posiedzeniu gabinetu, Netanjahu zapewnił, że zemści się na Abbasie za podpisanie wniosków o przystąpienie do międzynarodowych porozumień. Przedstawiciele palestyńskich władz twierdzą, że Abbas podpisał wnioski w odpowiedzi na nieuwolnienie kilka dni wcześniej kilkunastu palestyńskich więźniów, co wcześniej Izrael obiecał zrobić. Stronę palestyńską zirytowało też ogłoszenie przez izraelskie władze dalszej rozbudowy osiedli żydowskich w Jerozolimie Wschodniej.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael chce pokoju, ale "nie za wszelką cenę" Amerykańska dyplomacja zakładała, że porozumienie ramowe, mające służyć jako podstawa do trwałego układu pokojowego, uda się osiągnąć w kwietniu tego roku.
Szef PE w ogniu krytyki za obronę Palestyny "Nie mogę ograniczać się tylko do mówienia rzeczy, które się wszystkim podobają".
Porozumienie pod znakiem zapytania Amerykański sekretarz stanu John Kerry oświadczył dzisiaj, że USA zdecydują, czy będą dalej uczestniczyły jako mediator w procesie pokojowym.
Ostry kryzys na linii Izrael - Palestyna Lista nowych, w sumie ośmiu palestyńskich warunków została przekazana mediom przez biuro prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa w Ramallah dziś po południu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)