Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Netflix już wkrótce będzie dostępny w Polsce

0
Podziel się:

Wejście na nasz rynek tego dostawcy dziwić nie może. Polski rynek rozrywkowy jest w tym roku szacowany na 12,6 mld dolarów.

Netflix już wkrótce będzie dostępny w Polsce
(materiały prasowe Netflix)

Wystarczy w okno przeglądarki wpisać netflix.pl by zobaczyć komunikat, który uraduje wielu fanów dobrego kina i seriali, którzy skłonni będą zapłacić za dostęp do jednej z większych baz filmowych na świecie. Wejście do Polski tego dostawcy dziwić nie może. Nasz rynek rozrywkowy jest w tym roku szacowany na 12,6 mld dolarów.

"We'll be available in Polska soon” - krzyczące na polskim netflixie nie kończy jednak spekulacji, kiedy to wreszcie się stanie. Już od kilku miesięcy pojawiały się kolejne przecieki potwierdzające, że ten gigant VoD zainteresowany jest polskim rynkiem. Teraz wreszcie jest dowód na potwierdzenie tej tezy, ale nie znamy jeszcze ostatecznej daty.

Te angielskie słowa uwiarygadniane są jeszcze przez fakt, że podobne komunikaty znaleźli też internauci w Bułgarii i kilku innych krajach, gdzie serwis nie jest jeszcze dostępny. Wszystko więc wskazuje na to, że to szersze otwarcie na europejskim rynku.

Trudno się zresztą dziwić tej decyzji. Polski rynek rozrywki jest coraz potężniejszy i w tym roku, według ostrożnych szacunków, może osiągnąć wartość 12,6 mld dolarów. Na wykrojenie udziałów w tym torcie liczą nie tylko krajowi potentaci, lecz także ten właśnie globalny dostawca usług VoD.

Na polskim rynku płatnej telewizji dokonuje się od dawna rewolucja technologiczna, która ma przyciągnąć nowych widzów i pozwolić zatrzymać starych. UPC Polska ruszyła z nową platformą, na której dostępne jest ponad pół tysiąca filmów i seriali.

Najważniejsi dostawcy usług telewizyjnych walczą o klienta, tworząc platformy dające widzom coraz szerszy dostęp do najnowszych produkcji rozrywkowych. Na życzenie są dziś dostępne światowe hity, filmy, seriale i programy. Ta strategia nie dziwi, bo zapotrzebowanie na takie usługi zgłaszają klienci. Z raportu PwC wynika, że w 2015 roku globalne roczne wydatki na rozrywkę i media sięgną 1,9 bln dolarów. W ciągu pięciu lat wzrosły one o 500 mld dolarów.

Część z tych pieniędzy ochoczo konsumuje Netflix, który ogłosił, że w pierwszym kwartale 2015 roku zarobił ponad 1,5 mld dolarów, czyli tyle, ile prognozowali wcześniej analitycy. Firma poinformowała także, że z jej usług korzysta już ponad 62 mln odbiorców.

Netflix zwraca uwagę, że dochód firmy mógł być większy, jednak wpływ na przychody miał rosnący kurs dolara. Zdaniem przedstawicieli internetowej telewizji gdyby nie mocny dolar, to wpływy na świecie byłyby wyższe o 48 mln dolarów, stosując przeliczniki walut z 2014 roku. Dodali też, że firma nadal czerpie zyski z pocztowego wysyłania płyt DVD z filmami, na których zarobiła 85 mln dolarów w pierwszym kwartale 2015 roku.

W kwietniu Netflix podkreślił, że w Stanach Zjednoczonych przybyło 2,3 mln nowych abonentów, natomiast poza krajem kolejnych 2,6 mln. Zdaniem internetowej sieci telewizyjnej takie wyniki są znacznie lepsze od prognozowanych. Opublikowanie tych danych wpłynęło także na wzrost notowań firmy na amerykańskiej giełdzie.

Netflix to założona w 1997 roku wypożyczalnia DVD, która przekształciła się w internetową sieć telewizyjną, udostępniającą pokaźne katalogi filmów i seriali dla odbiorców w USA i w innych państwach świata. Firma zajmuje się też produkcją telewizyjną, a jej najsłynniejszym serialem jest "House of Cards" o intrygach na szczytach amerykańskiej władzy.

Popularny dramat polityczny z Kevinem Spacey w roli bezwzględnego i cynicznego kongresmana Francisa Underwooda zapoczątkował nowy trend, tzw. binge-watching, czyli nieprzerwane oglądanie wielu kolejnych odcinków serialu lub programu telewizyjnego. To właśnie Netflix umieścił w sieci w tym samym czasie wszystkie odcinki swej produkcji.

"House of Cards" to pierwszy serial do oglądania w sieci, który otrzymał nagrodę Emmy, nazywaną "telewizyjnym Oscarem".

Zobacz także: Zobacz także ile Polacy płacą za TV:
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)