Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NFZ chce sam zbudować swój system informatyczny. Asseco i Kamsoft stracą lukratywnę umowę

22
Podziel się:

NFZ płaci dwóm firmom dziesiątki milionów złotych rocznie na utrzymanie systemu informatycznego pamiętającego lata 90., ale nie ma do niego kodów i praw autorskich. Fundusz chce z tym skończyć i sam zbudować nowy system od podstaw.

Obecny system informatyczny NFZ ma już dwie dekady i jest przestarzały.
Obecny system informatyczny NFZ ma już dwie dekady i jest przestarzały. (Jacek Bereźnicki)
bEsoFzfV

- Zapadła decyzja o budowie nowego systemu informatycznego. Prowadzimy prace nad budową zespołu - mówi "Pulsowi Biznesu" Adam Niedzielski, zastępca prezesa NFZ ds. operacyjnych. Dodaje, że zatrudniony został już wicedyrektor ds. architektury, który ma "zdefiniować najważniejsze klocki w systemie".

Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił wygasić swój obecny system informatyczny, którego utrzymanie jest dla funduszu niezwykle kosztowne. Z informacji gazety wynika, że roczne wydatki NFZ na informatykę wynoszą ok. 150 mln zł. Dużą część tej kwoty pochłaniają wydatki związane z umową z firmami Kamsoft i Asseco.

Zobacz także: Wideo: Kolejki po EKUZ - NFZ wydaje poświadczenia ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd zagraniczny
bEsoFzfX

NFZ próbowało odkupić prawa autorskie i kody do systemu informatycznego, ale rozmowy zakończyły się fiaskiem. Dla obu firm informatycznych byłoby to niekorzystne, bo obecnie NFZ jest skazany na ich usługi, a kolejne umowy podpisuje z wolnej ręki, bez przetargu.

Jak wyjaśnia Adam Niedzielski, NFZ planuje podpisać z Kamsoftem i Asseco kolejną trzyletnią umowę na początku 2019 roku, ale system ma być wygaszany. Jednocześnie ma prowadzić prace nad własnym system. Jak zareagują na to obie firmy? - Mam nadzieję, że nasi dostawcy, tak jak do tej pory, zachowają się odpowiedzialnie - mówi przedstawiciel NFZ.

Obecny system pamięta jeszcze lata 90. To wtedy pełnomocnik rządu ds. powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego Anna Knysok podpisała umowy na stworzenie systemu obsługującego Kasy Chorych. Umowa nie zabezpieczyła praw autorskich NFZ do systemu informatycznego, który funkcjonuje do dziś i jest cały czas aktualizowany.

bEsoFzgd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsoFzgy
wiadomości
KOMENTARZE
(22)
alga
3 lata temu
chyba mądra decyzja, oby skutki zadowoliły NFZ i nas
Piotrek
3 lata temu
Dla Asseco NFZ i ZUS to dojne krowy. Aż się prosi aby właśnie wewnętrzni informatycy budowali cały system do obsługi urzędów. Zmniejszy to koszty utrzymania a także przyspieszy aktulizaję całego systemu.
Maria
3 lata temu
Być może wtedy przyspieszy się wyjazd do sanatorium.Na Śląsku na wyjazd czekamy ok. 4 lat!
bEsoFzgz
annna
3 lata temu
Proponuję zlikwidować NFZ wówczas polepszy się praca służby zdrowia i dobro pacjena
Adam...
3 lata temu
NFZ nie potrafi zapewnić odpowiedniego poziomu opieki zdrowootnej dla obywateli, a teraz się za tworzenie systemów zabrali.... Całość się skończy na kolejnym przedłużeniu obecnych umów i niekończącym się okresie przejściowym w którym będą na papierze działały dwa systemy a tak naprawdę to co było. I niewykluczone tak jak inni wskazywali jest to zagranie w celu zatrzymania likwidacji tego funduszu ...
...
Następna strona