Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NFZ: Kontrole wystawianych recept będą łagodniejsze

0
Podziel się:

Zarządzenie prezesa NFZ uwzględnia postulaty lekarzy. Kontrole mają skupić się na wykrywaniu poważnych nadużyć.

NFZ: Kontrole wystawianych recept będą łagodniejsze
(sjlocke/iStockphoto)

Kontrole wystawianych recept lekarskich mają być łagodniejsze. Mają skupić się na wykrywaniu poważnych nadużyć - takie zapisy znalazły się w nowym zarządzeniu prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszki Pachciarz.

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński powiedział, że zarządzenie uwzględnia postulaty lekarzy. Według niego, prezes Agnieszka Pachciarz wyszła naprzeciw uwagom zgłaszanym przez środowiska lekarskie przy okazji rozmów dotyczących zawierania indywidualnych umów na wypisywanie recept na leki refundowane.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel uważa jednak, że najważniejsze są zapisy umów, które lekarze zawarli z NFZ a te są dla nich niekorzystne. Zaznacza, że zgodnie z umowami lekarz będzie płacił 200 złotych, gdy zrobi najdrobniejszy błąd na recepcie, na przykład pomyli się w numerze pesel lub zrobi błąd literowy w nazwisku.

W pierwszym kwartale tego roku oddziały NFZ przeprowadziły 38 kontroli ordynacji lekarskiej. 6 z nich dotyczyło świadczeń udzielanych na podstawie indywidualnych umów lekarzy z Funduszem. Pozostałe kontrole dotyczyły umów zawartych przez szpitale i przychodnie. Kwota zakwestionowanej ordynacji wynosiła prawie około 780 tysięcy złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Pacjenci skarżą się na recepty. Podliczyli Od 2 do 13 lipca do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 190 sygnałów dotyczących nieprawidłowo wypisanych recept.
NFZ ma propozycję. Lekarze zrezygnują z protestu? Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz przez kilka godzin rozmawiała z Naczelną Radą Lekarską i Naczelną Radą Aptekarską.
Protest lekarzy trwa. To jego pierwsze skutki Z danych Rzecznika Praw Pacjenta wynika jednak, że liczba zgłoszeń zmniejsza się: we wtorek było ich 51, w środę 40, a w czwartek - 30.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)