Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nfz
24.10.2009 09:26

NFZ szykuje cięcia w wydatkach na zdrowie

Szpitale będą musiały w przyszłym roku ograniczyć przyjęcia i operacje. Wpływy ze składki mają być niższe aż o 1,2 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SarahMcD/CC/Flickr)

Szpitale będą musiały w przyszłym roku ograniczyć planowe przyjęcia i operacje. NFZ szuka oszczędności na przyszły rok. Wpływy ze składki w 2010 r. *będą niższe o 1,2 mld złotych od tegorocznych. Teraz składki dają 53,7 mld zł. *

Problemem są nie tylko niższe wpływy ze składek - pisze _ Gazeta Wyborcza _. Fundusz wydał więcej niż w poprzednich latach - przejął od resortu zdrowia finansowanie przeszczepów, wzrosły koszty leków. W związku z tym wyczerpały się środki rezerwowe. Konieczne jest szukanie oszczędności.

Jeden z pomysłów NFZ na oszczędności to przerzucenie części kosztów tomografii i rezonansu magnetycznego na kierujących na te badania specjalistów.

Poradnia, w jakiej pracuje ortopeda, neurolog czy onkolog, zapłaci za badanie ze swojego kontraktu z NFZ. To nowość. Wcześniej lekarz nie musiał myśleć o tym, ile może wypisać skierowań - czytamy w gazecie.

Drastyczne cięcia, jak podkreśla _ Gazeta Wyborcza _, czekają przede wszystkim szpitale. W tym roku dostały 26 miliardów złotych, a będzie o kolejne dwa miliardy mniej.

NFZ obcina stawki za operacje i leczenie. Chce za wiele procedur płacić mniej niż w tym roku. Na wyceny narzekają też diabetolodzy, bo o kilka punktów obniżono stawki za pobyt w szpitalu chorego na cukrzycę.

- _ Z pustego i Salomon nie naleje. Zaciskanie pasa jest nieuniknione. Trzeba było nawet wcześniej je zacząć _ - komentuje w gazecie Andrzej Sośnierz, były prezes NFZ, a dziś wiceszef sejmowej komisji zdrowia i poseł PiS.

Choć w NFZ nikt nie chce rozmawiać o tym czy fundusz sięgnie po kredyty, gazeta pisze, że istnieje taka możliwość. Kilka tygodni temu Sejm znowelizował ustawę zdrowotną tak, by NFZ mógł łatwiej się zadłużać. Pojawiają się głosy wśród posłów by podwyższyć składkę zdrowotną. Jednak premier jest przeciw - czytamy w gazecie.

Czytaj w Money.pl
*Szpitale w pętli długów. A plan B tylko na papierze * Na oddłużenie i restrukturyzację szpitali rząd obiecał przeznaczyć ponad 2,6 mld złotych. Ale jak dotąd w ramach tzw. planu B nie przekształcono ani jednego ZOZ-u.
*Wydajemy miliardy na prywatne leczenie. Rząd ma plan * Bezpłatna służba zdrowia to mit. W 2008 roku każdy Polak do leczenia dopłacił średnio 737 zł - wynika z szacunków Money.pl.
Tagi: nfz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz