Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Nie jesteśmy czarną owcą Europy". Henryk Kowalczyk o polityce energetycznej

5
Podziel się:

- Węgiel to dla nas konieczność. Gdybyśmy odeszli od węgla, to byśmy nie mieli prądu - mówił w programie "Wydarzenia i Opinie" minister środowiska Henryk Kowalczyk. Szansy na "czystą" energię minister upatruje w rozwoju energetyki jądrowej.

"Nie jesteśmy czarną owcą Europy". Henryk Kowalczyk o polityce energetycznej
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
bEKfxqmZ

Zdaniem ministra szczyt klimatyczny w Katowicach, który rozpocznie się w niedzielę. to szansa na konkretne ustalenia dotyczące obniżenia emisji CO2 i realizację dotychczasowych "miękkich deklaracji".

Szanse na całkowite odejście od energetyki węglowej do 2050 roku minister, jak mówi, ocenia realistycznie.

- Węgiel to dla nas jest teraz konieczność. Gdybyśmy w tej chwili odeszli od węgla, to zabrakłoby prądu - powiedział na antenie Polsat News. - Jeśli palimy gazem, też emitujemy CO2 - powiedział Kowalczyk. - Nie twórzmy z węgla jedynego winowajcy.

bEKfxqnb

Jak stwierdził Henryk Kowalczyk, Komisja Europejska mówi o tzw. zerowym bilansie energetycznym od 2050 roku, który zakłada, że emisja CO2 i jego pochłanianie zrównają się. Jednak według niego Komisja nie mówi jakimi metodami osiągnąć ten efekt.

Zobacz także: Czytaj też: "Formalnie polska elektrownia jądrowa powstaje"

Powiedział też, że Polska z realizacją polityki klimatycznej radzi sobie nieźle.

bEKfxqnh

- Od 1989 roku zredukowaliśmy emisję CO2 o 30 proc. Mówienie o tym, że to my jesteśmy jakąś zakałą w Europie jest absolutnie nieprawdziwe - powiedział Kowalczyk.

Szansy na rezygnację z energetyki węglowej na rzecz "czystych" źródeł Kowalczyk upatruje w rozwoju programu atomowego.

- To jest bezemisyjna energetyka i to musimy u siebie budować - powiedział. - Zarówno w planie energetycznym ministra energii jak i w założeniach środowiskowych do 2050 roku jest przewidziany udział węgla. On będzie malał. Ale nie można powiedzieć, że do 2030 roku znikną wszystkie elektrownie węglowe, bo nie mielibyśmy prądu. Podjęto decyzję o budowie elektrowni jądrowej, a ponadto każde nowe moce mają być z energetyki czystej.

bEKfxqni

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKfxqnC
energetyka
wiadomości
KOMENTARZE
(5)
qm
3 lata temu
co ten wsiowy głupek może wiedzieć o energetyce, zanim wstąpił do pisu był wójtem jakiejś psiej wólki z 4000 ludźmi
BMF
3 lata temu
Energia elektryczna jest darmowa ,bo pracuje na nia wiatr ,energia z paneli slonecznych jest darmowa ,bo slonce nie jest roszczeniowe , a energia z elektrowni atomowych jest darmowa , bo atomy nie strajkuja . A PIS postawil na droga energie z wegla : drogo , bo gornicy roszczeniowi , strajkuja i chca siedemnastej pensji .
Minister
3 lata temu
Kowalczyk ma rację, to Brukzela i Miarkela, chca nas oszukac z tym węglem, ale oczywiście
bEKfxqnD
azaz
3 lata temu
My rzeczywiście nie jesteśmy czarną owcą tylko baranem zamieniając tak jak stryjek siekierkę na kijek ! Trzeba temu panu zafundować wycieczkę do Fukushimy via Czarnobyl aby na własne oczy zobaczył jak "czysta" jest technologia w którą chce nas ubrać !
Tomasz
3 lata temu
Smutny baran, a miliony metrów kwadratowych dachów stoją puste. Tu chodzi wyłącznie o dotowanie mafia weglowej