Notowania

Nie ma chętnych do pracy w przedszkolach. Więcej zarobi się na kasie w sklepie

Jeszcze kilka lat temu na jeden wakat przypadało kilku kandydatów. Dziś często jest tak, że wakatów jest kilka, a znajduje się tylko jedna chętna osoba. Przedszkola szukają rąk do pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Dominski/REPORTER)
Praca w przedszkolu jest odpowiedzialna, ale mało płatna. Chętnych jest więc coraz mniej.

O niedoborze przedszkolanek pisze w wtorek "Gazeta Wyborcza". Placówki narzekają, że mają wakaty, ale nie zgłasza się tylu chętnych, by je zapełnić. A jeśli już ktoś się zgłasza, to jest to często osoba bez doświadczenia, która często nie wie jeszcze, z jaką odpowiedzialnością wiąże się ten zawód.

Takie młode osoby często zatrudniają się, ale już po krótkim czasie rezygnują, twierdząc, że to nie dla nich. Zwłaszcza że pensje są w tym zawodzie niewspółmierne do odpowiedzialności, którą się ponosi.

Zobacz też: Praca szuka człowieka. Młodzi od pracy oczekują czegoś innego, niż ich rodzice

Jak podaje "GW", nauczyciel stażysta zaczynający pracę w zawodzie może liczyć na nieco ponad tysiąc złotych na rękę. Później zarobki rosną do 1,5 tysiąca złotych. Wciąż bardzo mało, niewystarczająco nawet, by w dużym mieszkaniu wynająć samodzielne mieszkanie.

Dlatego właśnie, zamiast brać na barki dużą odpowiedzialność za niewielkie pieniądze, potencjalne przedszkolanki wybierają inną pracę. Więcej zarobi się chociażby pracując w dyskoncie.

Do podjęcia pracy nie zachęcają też - jak czytamy - zmieniające się zasady awansu nauczycieli. Obecnie nauczycielem dyplomowanym zostaje się po 10 latach pracy, a od września będzie to 15 lat.

Coraz więcej chętnych do pracy w tym zawodzie jest natomiast Ukrainek. W ich przypadku pozostaje jednak problem z honorowaniem ich ukraińskich dyplomów. Wtedy często okazuje się, że kandydatki muszą iść na kurs lub studia zaoczne i zatrudnić ich nie można - pisze gazeta.

Tagi: praca w przedszkolu, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-04-2018

Ewa555Pani pracująca w przedszkolu to raczej opiekunka przedszkolna, ale w żadnym przypadku nie nauczycielka. Jej wiedza i odpowiedzialność mają się nijak … Czytaj całość

17-04-2018

po co kłamaćPo co ta propaganda, że mało zarabiają? Jakby były tak biedne to by nie stać ich było jeździć kilka razy w roku na wczasy w kraju i za granicą, … Czytaj całość

17-04-2018

zibiJA WIDZĘ CODZIENNIE JAK PRACUJE PANI NAUCZYCIELKA W PRZEDSZKOLU=POWINNY BYĆ ZAINSTALOWANE KAMERY TO DYREKTOR ZOBACZY NA WŁASNE OCZY, PORAŻKA I ŻENADA, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (140)