Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie będzie obniżki akcyzy na paliwo

0
Podziel się:

Minister finansów rozmawiał z prezesem NBP m.in. o tym jak radzić sobie z przyspieszającym wzrostem cen.

Nie będzie obniżki akcyzy na paliwo
(PAP/Tomasz Gzell)

[aktualizacja: 15:11]

Minister finansów Jacek Rostowski rozmawiał z prezesem NBP Markiem Belką o tym jak wspólnie radzić sobie z przyspieszającym wzrostem cen.

Minister Rostowski zapowiedział, że rząd nie będzie obniżał akcyzy na paliwo i nie zamierza wprowadzić dodatku drożyźnianego. Zdaniem ministra takie działanie to _ pseudorecepty _ i zamiast poprawiać sytuację, mogą się przyczynić tylko do jej pogorszenia. - _ Nie będziemy gasić ognia benzyną _ - dodał Belka.

POSŁUCHAJ MINISTRA ROSTOWSKIEGO:

Prezes Narodowego Banku Polskiego zapowiedział, że by utrzymywać inflację w ryzach., odpowiednie decyzje podejmować będzie Rada Polityki Pieniężnej. Szef banku centralnego zapowiedział też, że bank będzie regularnie sprzedawał waluty ze środków europejskich na rynku krajowym.

Prezes NBP wskazał na problem rosnącej nadpłynności na rynku pieniężnym, która w tym roku przeciętnie może sięgać 110 miliardów złotych. Szef resortu finansów Jacek Rostowski deklarował, że dla zmniejszenia tej nadpłynności będzie prowadził sprzedaż walut pochodzących ze środków unijnych na krajowym rynku walutowym. Przypomniał, że łączna kwota środków europejskich, które w tym roku mogłyby być wymienione, to 13-14 miliardów euro, jednak nie chciał ujawnić dokładnej kwoty.

Zdaniem ekspertów takie działanie może pomóc w umocnieniu złotego. Uważa tak Piotr Kuczyński, główny analityk firmy Xelion uważa. Co prawda prezes NBP i minister finansów zapowiedzieli, że celem takiej operacji ma być likwidowanie nadpłynności na rynku pieniężnym. Jednak tym zapewnieniom nie wierzy Kuczyński.

POSŁUCHAJ PIOTRA KUCZYŃSKIEGO:

Ekspert Xeliona podkreśla, że wzmocnienie złotego wpłynęłoby na obniżenie cen, ale przypomina, że część importu nie jest realizowana w europejskiej walucie:

Rostowski podkreślił, że polska gospodarka rozwija się w dobrym tempie, ale ścieżka wzrostu jest niedostatecznie utrwalona. Rostowski dodał, że konsolidacja finansów publicznych prowadzona przez rząd spowoduje w przyszłym roku likwidację nadmiernego deficytu. Planuje się, że w latach 2011-12 łączne skutki tych działań wyniosą 4,4 procent PKB.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/w;drugiej;polowie;roku;ceny;spadna,163,0,787619.html) W drugiej połowie roku ceny spadną Prezes NBP zapowiada spadek inflacji konsumenckiej i podwyżki stóp procentowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t75586.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/belka;rynek;pracy;nie;napedzi;inflacji,50,0,812594.html) Belka: Rynek pracy nie napędzi inflacji Prezes Narodowego Banku Polskiego uważa, że RPP nie spóźniła się z cyklem podwyżek stóp procentowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)