Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie będzie prywatyzacji Lasów Państwowych

0
Podziel się:

Resort finansów liczył na 2 mld złotych ze sprzedaży drewna. PSL i minister środowiska mówią nie.

Nie będzie prywatyzacji Lasów Państwowych
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Nie będzie prywatyzacji Lasów Państwowych - zapewnił wiceminister środowiska Janusz Zaleski. Wątpliwości takie pojawiły się po tym, gdy w projekcie noweli ustawy o finansach publicznych zapisano, że Lasy zostaną włączone do sektora finansów publicznych.

_ - Prywatyzacja Lasów Państwowych jest - w przekonaniu rządu, ministra środowiska - zdecydowanie złym rozwiązaniem, które pojawić się nie powinno. Dlatego, że Lasy Państwowe służą nie tylko Skarbowi Państwa, ale bezpieczeństwu ekologicznemu, czyli bardzo ważnej, nadrzędnej idei _ - powiedział w Sejmie Zaleski, pytany o plany rządu dotyczące włączenia Lasów do sektora finansów publicznych.

Według niego, nie ma idei prywatyzacji Lasów Państwowych. _ Jesteśmy zdecydowanie przeciwni wszelkim takim działaniom _ - zaznaczył.

Zaleski powiedział, że pomysły rządu dotyczące Lasów _ wręcz przeciwnie, utwierdzają i potwierdzają ich państwową własność i państwowy charakter _. _ Proszę się nie obawiać, żadnych pomysłów prywatyzacyjnych w projektach ustaw przedkładanych nie ma i nie będzie _ - podsumował.

Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, opublikowany we wrześniu przez resort finansów, przewiduje włączenie do sektora finansów publicznych Państwowego Gospodarstwa Leśnego _ Lasy Państwowe _. Będzie ono miało obowiązek przekazywać wolne środki na rachunek resortu finansów. Do tej pory Lasy zyski zatrzymywały u siebie.

Według medialnych doniesień na zmianie prawa resort finansów może uzyskać 2 mld zł, które Lasy Państwowe zarobiły na sprzedaży drewna w ciągu kilku ostatnich lat. Do tej pory przedsiębiorstwo zyski zachowywało dla siebie, gdyż poza uzyskiwaniem zysków do jego zadań należy także dbanie o las - czyli m.in. zasadzanie drzew. Zmiana tej sytuacji oznacza konieczność nowelizacji ustawy o Lasach Państwowych. Sprzeciwiają się temu - według gazety - PSL, resort środowiska oraz Lasy. W tej sprawie ma się odbyć specjalne spotkanie koalicyjne.

Sprzeciw wobec planów resortu finansów wyrażają również internauci. Na portalu społecznościowym Facebook powstała strona _ STOP dla Lasów w budżetówce _, na której internauci informują się o wszelkich inicjatywach i aktualnościach związanych z pomysłem włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych i wyrażają swój sprzeciw wobec nich. Na stronie znajdują się m.in. projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, stanowisko Związku Leśników Polskich w Rzeczpospolitej wobec planów rządu dot. lasów i komentarze internautów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/nieruchomosci/o/1701135/t1692.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/poradniki/artykul/czy;certyfikacja;drewna;jest;potrzebna,32,0,639264.html) Czy certyfikacja drewna jest potrzebna? Czym jest certyfikacja drewna? Jakie korzyści ze sobą niesie?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t83728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grad;odpowiedzia;na;kryzys;prywatyzacja;nie;nacjonalizacja,220,0,676828.html) Grad: Odpowiedzią na kryzys prywatyzacja, nie nacjonalizacja Ministerstwu Skarbu udało się zakończyć 300 prywatyzacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t94162.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bielecki;dla;money;pl;15;miliardow;z;prywatyzacji;jest;mozliwe,160,0,672416.html) Bielecki dla Money.pl: 15 miliardów z prywatyzacji jest możliwe Umożliwi to wprowadzenie zasad ładu korporacyjnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/resort;finansow;liczy;na;9;2;mld;zl;dywidendy,91,0,670555.html) Resort finansów liczy na 9,2 mld zł dywidendy O pieniądze będzie najłatwiej ze spółek, które sprzedadzą akcje Polkomtela.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)