Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie ma porozumienia PGNiG z Gazpromem

0
Podziel się:

Polska spółka zapewnia jednak, że dostawy gazu do odbiorców w kraju nie będą wstrzymywane.

Nie ma porozumienia PGNiG z Gazpromem
(KellyBoreson/iStockphoto)

*Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)
na razie nie porozumiało się z Gazprom Export w sprawie dodatkowych dostaw gazu. Według polskiej spółki, obecnie wszyscy klienci otrzymują zakontraktowane ilości gazu ziemnego i nie ma planów ograniczenia w jego dostawach. *

_ - PGNiG SA będzie kontynuowało rozmowy z Gazprom Exportem na temat dodatkowych dostaw gazu. Ta sprawa była między innymi omawiana podczas spotkania przedstawicieli obu firm w Moskwie w dniu 12 stycznia tego roku. Strony przedstawiły swoje stanowiska w sprawie negocjowanej umowy na dodatkowe dostawy gazu _ - czytamy w komunikacie, w którym podano, że PGNiG i Gazprom Export wyraziły wolę poszukiwania rozwiązań satysfakcjonujących obie strony.

W środę spółka podała, że na bieżąco monitoruje sytuację w zakresie dostaw gazu do swoich klientów. _ W tej chwili otrzymują oni zakontraktowane ilości gazu ziemnego i aktualnie nie są planowane ograniczenia w jego dostawach _ - czytamy dalej.

Według PGNiG, zapotrzebowanie na gaz pokrywają głównie stabilne i kontraktowe dostawy z importu (z kierunku wschodniego i zachodniego) oraz wydobycie krajowe. Natomiast z podziemnych magazynów gazu pochodzi średnio ok. 10-13 mln m sześc. surowca. _ Ich poziom napełnienia wynosi obecnie ok. 1 mld m sześc., czyli ok. 64%. Wartość ta obejmuje zasoby gazu, którymi dysponuje PGNiG oraz zapasy obowiązkowe będące w gestii Ministra Gospodarki _ - głosi komunikat.

Spółka podała też, że podczas minionej doby zapotrzebowanie na paliwo gazowe wyniosło 54 mln m. sześc., a w całym poprzednim tygodniu wynosiło średnio ok. 51-53 mln m. sześc. na dobę. _ To znacznie mniej niż wtedy, gdy temperatura spadła poniżej -10 stopni C. Wówczas dobowe zużycie błękitnego paliwa przekraczało wartość 60 mln m sześc. _ - podkreśliło PGNiG.

Zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi ok. 14 mld m sześc., z czego ok. 30% stanowi wydobycie krajowe. W 2008 roku OOO Gazprom Export dostarczyło do Polski ponad 7 mld m sześc. gazu.

Import rosyjskiego gazu do Polski i jego przesył przez terytorium Polski odbywa się na podstawie długoterminowych kontraktów, zawartych na podstawie porozumienia międzyrządowego z 1993 roku i aneksów do tego porozumienia.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)